Спеціальні потреби

Прем’єр звинуватив президента у втручанні в роботу КС 


Президент хотів залякати Конституційний Суд. На думку Віктора Януковича, саме з цією метою глава держави звільнив двох суддів – Валерія Пшеничного і Сюзанну Станік. Свою версію першотравневих звільнень прем’єр озвучив на скликаному у четвер засіданні уряду:

“Зрозуміла мета: спочатку залякати Конституційний Суд, паралізувати його роботу, не допустити рішення, а якщо вдасться залякати всіх інших, щоб суд визнав Указ конституційним. Безумовно, це не веде до покращення політичної ситуації в Україні. Безумовно, це сором на весь світ”.

Провладна коаліція на звільнення суддів планує відреагувати ще одним конституційним поданням. Оскарження дій президента стосовно Пшеничного і Станік зібрало вже 50 депутатських підписів, і сьогодні-завтра документи будуть у Конституційному Суді. У цьому запевнив журналістів під час ранкових зборів у Верховній Раді регіонал Юрій Мірошниченко.

При цьому депутати відмовились від початкового наміру радити звільненим суддям ігнорувати президентський Указ. Саме таку ідею озвучував напередодні в ефірі 5-го каналу один із речників Партії регіонів Василь Кисельов. Як він пообіцяв, Верховна Рада закличе суддів не виконувати Указу і у четвер прийме з цього приводу відповідну постанову. Однак зрештою від постанови вирішили.

А тим часом обурення з приводу свого звільнення висловила суддя Сюзанна Станік. Як вона заявила у середу в ефірі каналу НТН, присяги вона не порушувала, і згідно із Законом про Конституційний Суд президент не мав права її звільняти. А у четвер в інтерв’ю РІА “Новості” Станік заявила, що компромат на неї СБУ шукала за дорученням Секретаріату Президента. Звинувачення на свою адресу суддя назвала “брудом, нісенітницею, наклепом” і висловила переконання, що її звільнено заради заміни судді-доповідача у справі президентського Указу про розпуск Верховної Ради. Вона також додала, що “жодного суддю Конституційного Суду не можна звільнити експромтом, навіть президент не може цього зробити”.

Водночас представник президента у Конституційному Суді Володимир Шаповал вважає, що звільнення Станік і Пшеничного є юридично вмотивованими. На брифінгу в четвер у президентському Секретаріаті Шаповал визнав існування колізії в законодавстві, проте він послався на норму Конституції. Адже в ній чітко сказано, що президент звільняє суддів, призначених за його квотою. Шаповал підкреслив, що Пшеничний і Станік сьогодні не є суддями Конституційного Суду і повідомив про те, що невдовзі з’являться укази про призначення нових суддів КС. Він також зауважив, що наразі не існує жодних перешкод для роботи Суду, оскільки там працює 16 суддів, а для кворуму необхідно 12.

Представник президента висловив також здивування з приводу того, що Конституційний Суд досі не припинив провадження за справи щодо президентського Указу від 2 квітня, який втратив чинність. Діяльність суду може перейти в суто політичну площину – застеріг Шаповал, назвавши цей процес небезпечним.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG