Спеціальні потреби

Причини розсекречення агента ЦРУ залишаються загадкою


Жінка, яка опинилася в центрі скандалу, бо була розсекречена як агент ЦРУ, заявила законодавцям на слуханні комісії Палати представників американського Конгресу, що її ім’я назвали журналістам офіційні представники Білого дому. Це, як вважають критики Адміністрації президента, було зроблено з політичних міркувань.

Джерелом оприлюдненої у пресі інформації про те, що Валері Плейм Вилсон була агентом ЦРУ виявилися, за її твердженням, посадовці американського уряду. Розсекречення подібної інформації вважається у Сполучених Шатах злочином. Протягом чотирьох років, поки у цій справі тривало слідство, Валері мовчала. Нині ж, піддаючись наполяганням демократів Конгресу, вона виступила із свідченнями на слуханнях Комісії Палати представників, яка здійснює нагляд над діяльністю і реформуванням уряду.

Федеральна прокуратора дійшла висновку, що ім’я Валері Плейм передали журналістам улітку 2003-го року щонайменше три службовці Білого дому. Багато хто вважає, що вони таким чином намагалися дискредитувати чоловіка розвідниці, посла Джозефа Вилсона.

Джозеф Вилсон свого часу здійснив подорож за завданням ЦРУ до Нігеру, щоб перевірити, чи Ірак дійсно купував там радіоактивні матеріали. Припущення про такі ймовірні дії Іраку послужило для адміністрації головним приводом для вторгнення до Іраку.

Пізніше Вилсон опублікував статтю, в якій звинуватив Адміністрацію Буша у допущенні помилок. Хоча у справі розсекречення Плейм нікого не покарано, факт того, що радник президента – Карл Ров – дійсно передав її ім’я журналістам підтверджено.

Нещодавно доведено і причетність до цього помічника віце-президента США – Луїса Либбі. Федеральні слідчі заявили, що відповідаючи на їх запитання, він замовчував правду.

Голова слухання Генрі Ваксман заявив: хоча очолена ним комісія не уповноважена вести кримінальні розслідування, саме Конгрес повинен встановити, що саме пішло не так, і хто мусить понести за це відповідальність.

Натомість учасник слухань, конгресмен-республіканець Том Дейвис зауважив, що про причетність Плейм до ЦРУ посадовці Білого дому нічого не знали. Дейвис зазначив, що це радше проблема ЦРУ, а не Білого дому. За його словами, якщо установа не спроможна належно захистити від розсекречення своїх таємних агентів, то ніхто за неї цього зробити не зможе.

XS
SM
MD
LG