Спеціальні потреби

Оберінг: ПРО не створює загрози для України [video]


Сполучені Штати не пропонували Україні розмістити на її території елементи своєї протиракетної системи. Вашингтон веде переговори про це лише із Польщею та Чехією. Про це сьогодні у Києві заявив директор американського агентства з протиракетної оборони Генрі Оберінг. Делегація відомства проводить консультації з цього питання із українськими урядовцями. Американські військові і дипломати намагаються їх переконати, що протиракетні комплекси у Східній Євпропі не загрожуватимуть ані Україні, ані її громадянам.

Консультації американської делегації з українськими урядовцями тривали весь день. Вони почалися у Міністерстві оборони і всі зустрічі проходили за зачиненими дверима.

Раніше українські чиновники та експерти не мали спільної думки щодо цього питання. Президент наголошував, що протиракетна система може сприяти безпеці континенту. В той же час з Кабінету Міністрів лунали застереження щодо потенційних небезпек для України.

Американську делегацію у Києві зустріли пікетуванням. Один із його учасників представник блоку “Народна опозиція” Павло Баулін говорить, що розміщення систем ПРО біля кордонів України є загрозою для її безпеки:

“Якщо ці комплекси будуть встановлені – це викличе протидію. І хто відповідатиме за те, що буде сипатися на голови західних та східних українців?”.

Противники розміщення американських протиракетних систем у Східній Європі також стверджують, що це зашкодить Росії. Кремль називав ці плани Сполучених Штатів небезпечним кроком і обіцяв діяти у відповідь.

Керівник американського агентства з протиракетної оборони Генрі Оберінг називає це міфом. Системи ПРО матимуть не більше 10 протиракет – вони будуть безсилі проти тисяч боєголовок, які має Росія. Система планується як захист США та європейських союзників від ймовірних ударів Ірану та Північної Кореї. Через декілька років ці країни можуть отримати ракети великого радіусу дії, здатні нести ядерний заряд і не приховують ворожого ставлення до США.

Американський генерал говорить, що останніми роками проводили дуже багато випробувань. Вони показали – ймовірність завдання шкоди території, над якою знищуватимуть ракету навіть з ядерною боєголовкою дуже низька. Військові оцінюють її в діапазоні від 1/тисячної до 1/півмільйонної. Якщо ракету із ядерною боєголовкою не перехопити, то не вдасться уникнути багатьох тисяч жертв.

Генрі Оберінг, директор агентства США з протиракетної оборони каже: “Якщо ракета-перехоплювач буде запущена з території Польщі для того, щоб знешкодити іранську ракету – не буде зіткнення і падіння уламків на землю. Буде зіткнення і уламки продовжать летіти своїм курсом. Тому частини знешкоджених ракет, які летітимуть з Ірану на Сполучені Штати не падатимуть на територію України чи Російської Федерації”.

Генрі Оберінг каже, що відвідав декілька українських оборонних підприємств. На його думку, вони потенційно здатні спільно з американськими компаніями виконувати замовлення військових.

Офіційну позицію України щодо розміщення елементів американської системи ПРО планували сформулювати на засіданні Ради нацбезпеки і оборони, яке мало відбутися у середу. Проте його перенесли на наступний тиждень через те, що президент, прем'єр та голова Верховної Ради надто довго обговорювали питання внутрішньої політики.

XS
SM
MD
LG