Спеціальні потреби

Брюс Джексон коментує ситуацію в Україні


У Вашингтоні стежать за подіями в Україні, хоча, правду кажучи, для західної людини вже дуже складно зрозуміти, що ж таки відбувається в українській політиці, можливо навіть не так зрозуміти, як прийняти. Більшість аналітиків переконані, що конституційна суперечка дуже негативно впливає як на внутрішній розвиток України, так і значно послаблює позиції країни у регіоні.

Для Вашингтону, як кажуть експерти, важлива хоча б якогось роду стабільність. Партнерам України складно працювати у ситуації, коли в один момент у країні немає жодного міністра закордонних справ, в інший – зразу декілька посадовців беруть на себе ці обов'язки, але знову ж таки говорять у різнобій.

Зокрема таку точку зору висловив у інтерв'ю впливовий вашингтонський експерт, що належить до групи неоконсерваторів, президент проекту “Трансформація демократій” Брюс Джексон. На його думку, як Українська Конституція, так і свого роду безвідповідальність політиків провокує в Україні постійний, за його словами, “політичний футбол”:

“Єдиний шлях побудови системи права та системи управління це фактично саме управління і створення прецидентів та практики, яку усі визнають. Я не думаю, що хтось із нас очікував, що це займе так багато часу в Україні, це рідко трапляється і це свідчить негативно про політичний характер України, як також трохи про відсутність відповідальності у політичній еліті.

Ніхто не запитує, чи ця суперечка добра для України. Запитання ставлять, чи це добре для мене особисто. І такого роду позиціонування особистих інтересів перед націоними інтересами негативно впливає на Україну”.

Суперечку між офісом президента та прем'єр-міністра в Україні Брюс Джексон назвав дитячою грою. На його думку, можна було легко прогнозувати, що парламент не підтримає на посаді міністра закордонних справ заступника Бориса Тарасюка. Що власне і сталося. На думку Джексона обидві сторони повинні відкинути амбіції і почати спільно працювати, оскільки ідея розпуску парламенту та призначення нових виборів, як шлях виходу з кризи не є панацеєю.

Брюс Джексон президент проекту “Трансформація демократій”:

“Більшість друзів України проти ще одного періоду вичікування, коли ми рік не робили з Україною майже нічого. Ми не можемо дозволити собі втратити ще один рік. І у Європейському Союзі і у НАТО будуть ухвалювати рішення протягом наступних 12 місяців. Якщо в Україні через виборчу кризу не буде з ким говорити, ми реально втрачаємо позиції під час ключових самітів у 2008 році, ми не можемо бути певні, що матимемо такі можливості знову для України.

На цей момент передбачуваність та стабільність в Україні є найбільшим пріоритетом. Звичайно, якщо парламент вирішить, що уряд не може функціонувати, тоді мусять бути нові вибори, але ті, хто вважають себе друзями України, надіємось, що Янукович та Ющенко зможуть спільно створити умови для нормальної роботи.

Коротко кажучи, суть демократії не у тому, щоб мати вибори щохвилини. Представницька демократія є тоді, коли існує виборчий цикл і людини у певний період вирішують, хто залишається, а хто іде, а в між часі діє активна опозиція, яка наглядає за помилками управління”.

Та вже наступного тижня Вашингтон матиме змогу поспілкуватись з цього приводу з лідером української опозиції Юлією Тимошенко, яка активно відстоює ідею розпуску парламенту. Вона у свою чергу буде мати змогу не лише виступити перед Вашингтонською політичною елітою. Рівень її зустрічей буде таким самим, як і Прем'єр-міністра Віктора Януковича. У Білому домі її будуть приймати, серед інших, радник президента з питань національної безпеки Стівен Хедлі, державний секретар США Кондоліза Райс і, можливо, віце-президент США Дік Чейні.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG