Спеціальні потреби

Український нафтогін може зацікавити Європу


Казахстан і Польща розглядають варіанти транспортування каспійської нафти через територію України. Державні та приватні компанії з трьох країн можуть стати партнерами у добудові нафтогону “Одеса-Броди” та наповненні його сировиною. Тим часом, експерти вважають, що привабливість українського маршруту транспортування нафти знижується через появу альтернативних варіантів.

Польща і Казахстан вивчають можливість використання українського нафтогону “Одеса-Броди”. Дві країни домовилися висунути власні пропозиції участі в цьому проекті. Для цього створять спільну робочу групу. У преговорах беруть участь представники як урядів, так і приватних компанії Польщі та Казахстану. Експерти кажуть – насамперед від їхньої волі залежатиме, чи потече нафта з терміналу біля Одеси на Захід до європейських споживачів.

Розпочати експлуатацію не дає недобудована ділянка до польського міста Плоцьк. Потенційні приватні та державні інвестори бояться вкладати в будівництво гроші, оскільки не впевнені, що знайдуть достатню кількість нафти, щоб проект був рентабельним. Необхідні обсяги сировини можуть дати компанії Азербайджану і Казахстану. Але нині вони використовують інший маршрут – введений минулого року в експлуатацію нафтопровід “Баку-Тбілісі-Джейхан”. Додаткові обсяги сировини в регіоні можуть з'явитися не раніше, ніж за півтори року – коли, як прогнозують, зросте її видобуток у Казахстані. Тоді, вірогідно, нафти вистачить і на українсько-польський нафтогін.

На початку лютого Президенти Польщі та України домовилися зустрітися, щоб активізувати реалізацію проекту “Одеса-Броди”. Варшава хоче організувати саміт представників держав, які були б зацікавлені отримувати каспійську сировину через цей нафтопровід. Попередньо планували, що він мав почати роботу в західному напрямку вже з початку нинішнього року. Однак цього так і не сталося.

До цього часу нафтопровід працює на неповну потужність, перекачуючи в так званому реверсному напрямку російську сировину, яка належить компанії “ТНК-ВР”. У грудні минулого року контракт із нею продовжили до 2009 року.

Тим часом експерти висловлюють думку, що інвестиційну привабливість маршрут “Одеса-Броди” втрачає з кожним роком. Адже постійно з'являються альтернативні маршрути транспортування сировини на європейські ринки. Зокрема вже цього року має розпочатися спорудження гілки нафтогону “Бургас-Александрополіс”. Він постачатиме російську сировину через територію Болгарії та Греції. Угоду про це мають підписати на початку березня.

Відео - найголовніше

Луганська філармонія у Львові. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:48 0:00
XS
SM
MD
LG