Спеціальні потреби

Пташиний грип може перерости у пандемію


Уряд США розробив систему рейтингу складності потенційної пандемії грипу. На думку фахівців у галузі охорони здоров’я така система допоможе штатам і окремим населеним пунктам вжити заходів на випадок поширення серед населення вірусу H5N1 або іншого небезпечного інфекційного збудника.

При складанні індексу важкості пандемії грипу за зразок взяли прийняту у США систему класифікації ураганів. Як пояснила директор Центру Уряду США з контролю захворювань лікар Джулі Гербердинг, пандемії з високим рівнем смертності, яка швидко поширюється серед населення, присвоїли найвищу п’яту категорію, в той час, як пандемію з відносно невисокою частотою захворювання слід класифікувати, як першу категорію.

“Усім американцям відомо що таке категорія урагану, – каже лікар Гербердинг, – Вони розуміють, що четверта або п’ята категорія передбачає найбільші масштаби. Люди мають чітке уявлення про те, що ступінь підготовки має відповідати масштабам лиха, яке наближається. При тому ця готовність передбачає комплекс різних заходів відповідно до ступеня можливої шкоди”.

При пандемії найнижчого рівня – першої категорії, керівництво національної служби охорони здоров’я рекомендуватиме мінімальні заходи захисту, такі як миття рук, прикривання рота при кашлі та носа при чханні, ізолювання хворих.

Міністр охорони здоров’я та соціальних послуг США Майкл Левітт підкреслює, що пандемію п’ятої категорії можна порівняти із пандемією іспанки 1918-го року, що забрала мільйони людських життів у цілому світі. Тому суспільство потребує серйозних заходів захисту: закриття шкіл, відміни громадських зборів, карантину людей, які контактували із хворими.

Майкл Левітт каже: “Цей документ допоможе зрозуміти, які заходи слід реалізувати залежно від категорії пандемії. І власне ці вжиті заходи запобігатимуть поширенню захворювання до того часу, поки не з’явиться вакцина проти нього”.

Фахівець карантину Мартін Сетрон, співробітник Центрів контролю захворювання зазначає, що індекс важкості пандемії встановлюють вперше і він необхідний для планування заходів, на випадок її виникнення.

До цього часу основним критерієм, який брали до уваги при класифікації епідемії був не ступінь важкості, а час до виникнення пандемії і відстань від інфекційного вогнища.

Мартін Сетрон зазначає: “Ми добре знаємо, коли саме слід вживати заходів епідемічного контролю, які порушать звичний ритм життя. Але при цьому важливо, щоб ці заходи та інструменти, які ми маємо у своєму розпорядженні, справді відповідали ступеню загрози”.

За словами міністра Левітта Сполучені Штати зараз значно краще готові до пандемії, аніж рік тому, але американським медикам доведеться ще чимало попрацювати.

На конференції, яка нещодавно відбулася у Вашингтоні Джон Бартлетт, професор університету Джонса Гопкінса зазначив, що американські лікарні, більшість із яких є приватними, будуть, на жаль, слабкою ланкою запропонованого плану. Вони зацікавлені отримати прибуток, але якщо половину ліжок, які вони мають, в час широкомасштабної пандемії відведуть для хворих грипом, то про великі прибутки говорити не доведеться.

Джон Бартлетт: “Ми зможемо зробити все необхідне при пандемії невеликих масштабів, але якщо вона буде нагадувати те, що трапилось 1918-го року, ми не зможемо вжити адекватних заходів”.

Тим часом вчені, зайняті розробкою вакцини проти збудника пташиного грипу, отримали обнадійливі результати. Створено вже декілька видів вакцини, які в даний час випробовують на людях. Попередні результати вказують їх потенційну ефективність на випадок виникнення пандемії.

Відео - найголовніше

"В Америці немає місця насильству", — Джо Байден. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG