Спеціальні потреби

Тривають обговорення доцільності системи ПРО


В Україні й надалі немає єдиної точки зору щодо намірів Сполучених Штатів розмістити в Польщі та Чехії елементи своєї протиракетної системи. Найрізкіші заяви з цього приводу досі лунали від представників правлячої Антикризової коаліції. Перший віце-прем'єр Микола Азаров назвав такі плани загрозою для України. Він також висловив претензії до керівництва Польщі, яке не порадилося із Києвом щодо планів розмістити американські військові об'єкти на своїй території.

Офіційний Київ також висловив претензії Вашингтону, який не попередив про свої наміри. Американські урядовці фактично визнали, що це було помилкою. Зокрема про це сказала помічник держсекртаря США Коллін Греффі:

“Я думаю, що наш уряд справді хотів повідомити Україну про це раніше. І посол Сполучених Штатів пояснив це. Але загалом стосунки між нашими країнами дуже добрі. Тому я думаю, що наш посол зробить все необхідне, щоб усунути цю прикрість, адже треба було зробити це вчасно”.

У п'ятницю Посол США в Україні Вільям Тейлор повідомив, що днями до Києва прибуде група американських технічних фахівців у галузі протиракетних систем. Дипломат пообіцяв, що вони нададуть докладну інформацію про план їх розміщення в Східній Європі як українським урядовцям, так і пресі.

Поки що брак таких даних породжує чутки. Зокрема, що протиракетні комплекси можуть загрожувати Україні. Експерти не мають з цього приводу єдиної точки зору. Сергій Згурець із аналітичного центру "Дефенс Експрес" вважає, що значно небезпечніші розташовані у сусідній Білорусі російські протиракетні комплекси. Адже на відміну від американських ракет, вони мають ядерний заряд.

Володимир Чміль – керівник українського підприємства ВПК “Сатурн”, яке в радянські часи брало участь у виробництві систем ПРО, каже, що для України краще взагалі не мати поблизу своїх кордонів жодних протиракет:

“Уявімо собі, що ця система почне спрацьовувати. Навіть якщо вона буде спрямована проти іранських ракет, які летітимуть на Європу. То де вони будуть зриватися? Над Україною!”

Критичні заяви українських урядовців пояснюють небажанням Москви бачити такі комплекси на території колишніх країн-сателітів Радянського Союзу. У Кремлі заявляють – ці системи можуть бути спрямовані проти Росії. Колишній президент Польщі Александр Кваснєвський стверджує, що це не так:

“Ми живемо у світі, у якому Америка не є ворогом Росії, а Росія не є ворогом Америки. Ця протиракетна система не спрямована проти Росії, це був би абсурд”.

Польща і Чехія пообіцяли остаточно визначитися протягом двох тижнів, чи допустять вони американські протиракетні системи на свою територію. Але вже нині керівники цих країн схвально говорять про таку ймовірність. Україні не залишається нічого, крім змиритися із розташуванням біля її кордонів двох військових потуг.

Але практично всі експерти погоджуються, що іноземні системи ПРО – американські, європейські і російські не захищатимуть територію України і її стратегічних об’єктів від ймовірних ракетних ударів. Скористатися з них Україна не може. Адже не є формальним союзником ні Росії, ні НАТО.

XS
SM
MD
LG