Спеціальні потреби

Президентське вето викликало резонанс


Президент Віктор Ющенко може підписати закон про продовження до 2008 року мораторію на продаж сільськогосподарських земель з одночасним направленням до Верховної Ради листа про невідкладність розгляду всіх законів, необхідних для створення реального ринку землі. Про це сьогодні повідомив заступник голови Секретаріату Арсеній Яценюк.

Продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення викликало неабиякий резонанс. Сам по собі цей документ був доволі передбачуваний, адже закони, які б регулювали норми земельного кодексу не ухвалені, а відтак, це призвело б до низки проблем при оформленні відповідних угод.

Водночас скандальною цю ситуацію зробило вето президента на ухвалений Верховною Радою законопроект. Для уряду вияивлося принциповим питанням подолати вето, про що була навіть зроблена заява відразу після нового року. Кабімн попереджав усіх, що парламент подолає вето і це було безпрецедентним явищем.

Вето дійсно подолали, при чому за допомоги голосів опозиціонерів – Блоку Юлії Тимошенко. Тепер бютівці переконують, що ними рухали інші мотиви, аніж представників коаліції.

Андрій Шевченко заявляє: “Очевидно, що мотиви для голосування були дуже різні. Я впевнений, що у комуністів і фракції БЮТ дуже різні мотиви. У мене є підозри, що комуністи голосували за мораторій, бо вони не хочуть, щоб серед них хтось взагалі став господарем своєї землі. Вони не вірять в те, що колгоспи і трудодні давно вже минули. Я переконаний, що моя фракція голосувала за мораторій тому, що хоче, щоб земля справді знайшла свого господаря і щоб селянин став цим повноцінним господарем із дуже якісними законами”.

Самі коаліціанти натякають – бютівці віддали свої голоси не з думкою про селян, а через бажання продемонструвати Ющенку – разом з ними у коаліції достатньо голосів, аби подолати будь-яке його вето та навіть провести процедури імпічменту. Соціаліст Василь Богачук мотивує позицію своєї партії так:

“Ми, соціалісти, стояли, стоїмо і будемо стояти на тому, що земля повинна бути власністю українського народу”.

До речі, комунсти після цього голсування відразу заявили, що готуватимуть документи про початок процедури імпічменту Ющенку. Підставою для цього, за словами Петра Симоненка, стало надто часте ветування законів, ухвалених коаліцією. Там вважають, що Ющенко і мораторій ветував через бажання насолити коаліції.

Ярослав Сухий із Партії регіонів переконаний: “Це виглядає сумно і ненормально, коли в помсту Верховній Раді та Кабміну за політичну реформу Президент України накладає вето. Я не розумію – постійно говорити про долю маленького українця і блокувати рішення, які цьому маленькому українцеві потрібні”.

У Секретаріаті президента кажуть, що Ющенко підпише закон, але за словами Арсенія Яценюка, у президента є всі підстави для звернення до Конституційного Суду на предмет відповідності основному закону продовження мораторію на продаж землі.

XS
SM
MD
LG