Спеціальні потреби

Європа стривожена “нафтовим” конфліктом


Конфлікт між Мінськом та Москвою навколо постачання російської нафти до Європи може дати додатковий імпульс для українського проекту Одеса - Броди. Деякі екперти не виключають, що зросте інтерес до його розвитку не тільки в країнах ЄС, а й у Білорусі.

Конфліктом між цими двома країнами серйозно стривожився Європейський Союз. Речник Єврокомісії Ферран Тараделас заявив, що країни ЄС уважно слідкують за його розвитком і закликають обидві країни домовитися і відновити постачання нафти. Водночас вимагають пояснень про причини порушення контрактів.

Речник Єврокомісії каже: “Польща має запаси нафти, яких вистачинь на більше ніж 70 днів. Я хотів би підкреслити, що немає жодного ризику для виникнення дефіциту постачання нафти до країн Європейського Союзу. Я вважаю, немає причин бити на сполох. Але ми збираємося вжити превентивних заходів”.

У Польщі та Німеччині вже шукають альтернативних джерел постачання нафти на випадок, якщо конфлікт між Мінськом та Москвою затягнеться. Одним із варіантів постачання додаткових обсягів російської нафти може стати й Україна.

У комапанії “Укртранснафта” нагадують, що вже мають домовленості про збільшення прокачування сировини через українські трубопроводи. Однак ці угоди були підписані ще у листопаді минулого року, коли про конфлікт Росії та Білорусі не йшлося. Експерти не виключають, якщо суперечку не розв’яжуть швидко – російські компанії можуть виявити більший інтерес до використання українських потужностей.

У той же час колишній керівник компанії “Укртранснафта” Олександр Тодійчук каже, що Україна в даній ситуації не зможе значно збільшити постачання нафти до Польщі та Німеччини, щоб відновити ймовірний дефіцит нафти на цих ринках. На думку експерта, Польща може збільшити закупівлю сирої нафти із постачанням танкерами через гданський порт. Тодійчук зазначає, в цій ситуації міг би зарадити нафтопровід Одеса-Броди. Але якби він вже транспортував каспійську нафту у західному напрямку.

Олександр Тодійчук: “Це був би найкращий варіант. Ми на жаль не можемо цим скористатися. Трубопровід Одеса-Броди міг би бути корисним як для України, так і для Польщі, Німеччини та Білорусі, яка, до речі, може використати цей трубопровід дуже ефективно”.

Тодійчук сподівається, що нинішня ситуація змусить українське керівництво активніше працювати над запуском нафтопроводу в західному напрямку. Не виключено, що цей варіант може здобути ще одного несподіваного прихильника – Білорусь.

XS
SM
MD
LG