Спеціальні потреби

Ющенко вимагає розв`язки зернової проблеми


Президент Ющенко закликав уряд негайно врегулювати питання експорту зерна з України. Глава держави вважає, що дії Кабміну у цьому зв`язку завдали шкоди бізнесу та авторитету країни. Деякі іноземні компанії вже вирішили заморозити інвестиції в Україні.

Президент вимагає від уряду навести лад із видачею дозволів на вивезення українського зерна за кордон. Його експорт Кабмін несподівано для учасників ринку обмежив місяць тому. З того часу митниця не випускає з українських чорноморських портів вже завантажені судна. В президентському секретаріаті стверджують заручниками нововведень стали десятки суден різних країн. Така ситуація підірвала авторитет України у міжнародного бізнесу, вважає президент. Глава держави вимагає від урядовців ухвалити рішення, які б гарантували наповнення внутрішнього ринку, але й не створювали штучних перепон для експорту зерна.

Цього тижня низка компаній, серед яких є й американські, заявили про скорочення своїх інвестицій в Україні. Міжнародний концерн «Альфред Топфер» відмовилася від спорудження в миколаївському порті сучасного елеватора. Компанія планувала вкласти в цей проект 50 мільйонів доларів. Крім того, підприємство оголосило про ймовірне звільнення частини працівників. Керівництво «Альфред Топфер» не приховує, що ці кроки – наслідок дій уряду на зерновому ринку.

Попри заклики президента та іноземних дипломатів, уряд до цього часу не погоджується скасувати обмежувальні правила. Кажуть – якщо не регулювати вивезення зерна за кордон, його не залишиться для власних потреб країни. Однк міністр економіки Володимир Макуха погодився вдосконалити порядок видачі експортних дозволів.

Урядовці твердять, що вже завершили уточнення обсягів наявного в країні зерна. Після проведеного обліку, Кабмін вирішив переглянути розмір квот на його вивезення. Додатково дозволять продати за кордон майже 4 мільйони тонн збіжжя.

У Кабміні кажуть, що попросили митників випустити з портів вже завантажені судна. І за останніми даними, декілька кораблів вирушили з миколаївського порту. Однак, за повідомленням Української зернової асоціації, відвантаження в інших портах не почалося. В Одеській області судно компанії «Луї Дрейфус» чекає на дозвіл з 5 листопада. Два кораблі інших зернотрейдерів залишили порт порожніми, так і не дочекавшись довзолів на завантаження.

XS
SM
MD
LG