Спеціальні потреби

Програма для дітей ВІЛ-позитивних матерів


В Україні зареєстровано близько дванадцяти тисяч дітей, народжених ВІЛ-позитивними матерями. І хоч ризик передачі вірусу від матері до дитини невисокий, від таких дітей дуже часто відмовляються ще у пологових будинках. Зарадити проблемі намагається проект МАМА+, мета якого – профілактика відмов від дітей, народжених ВІЛ-позитивними матерями.

Для двохмісячного Віталіка це історія з гепі-ендом. У нього є мама, і вона його не покине. Хоч розв`язка могла бути не такою щасливою. Бо в 28-річної мами Олі немає роботи і нема чоловіка. Крім Віталіка, в неї вдома ще троє маленьких дітей. А в пологовому будинку у неї в крові знайшли вірус, що викликає СНІД.

«Було таке ставлення медсестер: коли ти народжуєш, у тебе позитивний результат, ти не людина», - згадує Оля.

Зараз вона вже не уявляє, що могла б відмовитися від сина. Хоч тоді це здавалось єдиним виходом. «Казали: все одно він помре, діти такі не живуть».

Доля Віталіка вирішилась після її зустрічі з проектом МАМА+. У лікарні до неї підійшли, запропонували поговорити. Їй сказали, що мами-вірусоносії можуть народжувати здорових дітей. І що коли мати робить усе як слід, ризик передачі вірусу до дитини зводиться практично до нуля. Пообіцяли допомогу і те, що з своєю бідою вона не залишиться сам-на-сам – тільки хай не віддає малого в притулок.

«Підійшла медсестра з МАМИ+ у пологовому будинку, зі мною поговорила – живуть же дітки, нормальні результати, нормальні дітки», - говорить Оля.

На рахунку в проекту МАМА+ 120 подібних історій з гепі-ендом. 120 немовлят, народжених ВІЛ-позитивними матерями, замість потрапити до дитбудинку, залишились у своїх біологічних сім`ях. МАМА+ тримає слово: допомагає своїм клієнткам поставити дитину на облік у СНІД-центрі та оформити на неї соціальну допомогу; регулярно відвідує вдома і консультує по телефону, якщо виникнуть запитання до медика і юриста; постачає памперсами і дитячим харчуванням. Та ще більше, ніж безплатний візок чи пелюшки, для таких матерів важлива моральна підтримка, -- каже директор проекту Ганна Шаповал:

«Я думаю, що основний фактор, який допомагає нашим мамам погодитись на участь у проекті, це людська увага... В більшості випадків мами кажуть, що нарешті, або вперше в житті я відчула, що я не сама, що мені є на кого спертися. До того я відчувала, що весь світ налаштований проти мене, і навіть мої найближчі родичі, мій чоловік, мої друзі були налаштовані проти мене і вмовляли відмовистися від дитини».

У МАМІ+ переконані: не вірус в крові є причиною відмов від дітей. Справжня причина – туманні уявлення про СНІД і шляхи його передачі, пов`язані з цим страхи і дискримінація матері і дитини – у лікарні, в дитсадку і школі, на роботі. Додайте до цього фінансові труднощі та брак психологічної підтримки – от і відповідь, чому від кожного п”ятого немовляти, народженого матір”ю з вірусом імунодефіциту, відмовляються одразу ж після пологів.

Проект профілактики відмов від дітей МАМА+ придумали в міжнародній волонтерській організації “Лікарі світу – США”. Його головний спонсор в Україні – Агентство США з міжнародного розвитку. Проект діє лише в трьох регіонах, і йому не під силу врятувати від сиротинця усіх немовлят усіх ВІЛ-позитивних породіль. Але його цінність у тому, що він показує, як це зробити, -- каже старший радник з питань охорони здоров`я Агентства Агма Принс:

«Проект МАМА+ неймовірно успішний. У нього унікальний підхід: замість зосереджуватись на суто медичних проблемах, він опікується родиною в цілому. Саме в цьому унікальність: тут ВІЛ/СНІДу протистоїть не лише медицина, а весь спосіб життя людини.

Проект МАМА+ пілотний і розрахований всього на 2 роки. А тим часом попит на профілактику відмов від дітей, народжених ВІЛ-позитивними матерями, зростає. Адже стрімко росте кількість таких матерів: їх стає на 20% більше кожного року.
Причому як твердить статистика, кожна четверта мама зі смертоносним вірусом в крові новину про свій статус дізнається лише під час пологів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG