Спеціальні потреби

Володимир Щербань повертається в Україну


Колишній сумський губернатор Володимир Щербань продовжує давати свідчення українським правохоронцям. Півтора роки він переховувався від правосуддя у Сполучених Штатах. Попри серйозні звинувачення у скоєнні низки злочинів, слідчі вирішили не затримувати Щербаня.

Після поверення із Сполучених Штатів, колишній губернатор Сумської області Володимир Щербань продовжує давати свідчення прокуратурі. В Україні його звинувачували у здирництві, виборчих фальсифікаціях та несплаті податків. Деяких із його соратників – колишніх високопоставлених сумських чиновників вже засуджено до різних термінів позбавлення волі. Однак, самого Щербаня слідчі прокуратури вирішили не затримувати – за нього поручилися декілька народних депутатів із Партії Регіонів. Звільнення колишнього губернатора на поруки президент Ющенко назвав сумнівним жестом, а партія "Пора" у понеділок пікетувала генпрокуратуру, вимагаючи взяти Володимира Щербаня під варту.

Сам він каже, що повернувся на батьківщину добровільно. Мовляв, хоче довести, що не причетний до злочинів, у яких його звинувачують. За його словами, Сполучені Штати його не депортували, і він може повернутися до цієї країни в будь-який час:

"Американська феміда не має до мене ніяких претензій. Я, доречі, дуже вдячний американцям за те, що там правлять не емоції, не міністри особисто, а там править закон. Якщо людина невинна, то вона невинна. І ніхто не може посадити її за ґрати."

У американській в'язниці Володимир Щербань все ж побував. У жовтні минулого року його затримали за порушення візового режиму. Згодом випустили під заставу 2 мільйони доларів. Судячи з усього, колишньому сумському губернатору було в Америці не надто комфортно. Місцева преса розповідала про звинувачення, висунуті йому на батьківщині. Одному з місцевих політиків навіть довелося публічно виправдовуватися після того, як газети розповіли, що підозрюваний у корупції Щербань побував на його партійному прийомі. При цьому плата за вхід на ту вечірку складала 500 доларів.

Володимир Щербань не приховує, що звертався до американського уряду за політичним притулком. Однак, згодом змінив наміри і вирішив повернутися в Україну. Тут, мовляв він хоче продовжити політичну карєру. Ким саме він хоче бути, колишній губернатор пообіцяв сказати після того, як порадиться зі своїми друзями – прем'єром Віктором Януковичем та впливовим бізнесменом Рінатом Ахметовим.

В одному з телевізійних інтерв'ю Щербань не виключив ймовірність повернення в крісло Сумського губернатора. Однак директор місцевого Центру досліджень регіональної політики Олександр Хоруженко називає це малоймовірним. Рік тому, каже він, соціологічні дослідження показували, що 90% сумчан воліли б, щоб колишній губернатор опинився за ґратами. З того часу, вважає експерт, настрої людей на Сумщині практично не змінилися:

"Ця нелюбов викликана тим, що він тиснув на бізнес, використовував брутальні методи під час обєднання сумських університетів в 2004 році, часом хамська поведінка з журналістами, керівниками агрофірм. Це ті методи управління, які недозволяли керівники ні до нього, ні після нього, звичайно."

Сам Щербань визнає свою низьку популярність на Сумщині. Каже – якби повернувся півтора роки тому, розлючений натовп повісив би його на площі. Однак вважає, що став жертвою брудних технологій.

Деякі оглядачі кажуть, що колишній губернатор навряд чи приїхав би в Україну без упевненості, що не опиниться у в'язниці. Відтак прогнозують, що прокуратура, сильний вплив на яку мають нинішні соратники пана Щербаня із Партії Регіонів, незабаром зніме з нього всі звинувачення. Не виключено, що після цього на батьківщину повернуться й інші колишні українські високопосадовці, яких звинувачують у корупції. Після обрання президентом Віктора Ющенка деякі з них переховувалися за кордоном, переважно у Російській Федерації.

XS
SM
MD
LG