Спеціальні потреби

Україна і Росія знову обговорюють питання флоту


Сьогодні відновила свою роботу міждержавна комісія з питань перебування в Криму чорноморського флоту Російської Федерації. Цього тижня від урядовців двох країн пролунали суперечливі заяви про умови базування російських військових та можливість продовження нині діючої угоди. І саме тому до переговорів прикута увага преси та оглядачів. Про результати зустрічі ми говорили з нашим кореспондентом Русланом Дейниченком.

ГА: Насамперед, чи є якісь подвижки в питанні використання маяків, навколо якого останнім часом точилися гострі дискусії?

РД: У питанні повернення Україні маяків та іншого гідрографічного обладання прогресу майже немає. Але це не стало несподіванкою для української делегації, оскільки ще напередодні вона отримала проект угоди, підготовлений російською стороною. Вона пропонує передати РФ маяки та інше обладання в оренду до 2017 року. Тобто на весь час дії міждеравних угод про базування чорноморського флоту в Криму. В Україні вже назвали цю ідею неприйнятною. Міжнародна практика зобов`язує Україну гарантувати безпеку мореплавства в своїй акваторії. Не маючи маяків, Україна не взмозі це зробити. Крім того українські урядовці посилаються на рішення судів. Вони визнали, що Росія має передати Україні 77 об`єктів навігації, оскільки жодних угод про передачу їх в оренду не існує.

ГА: В такому разі, чи можна сказати, що переговори завершилися безрезультатно?

РД: Це не зовсім так. Принаймні деяких поступок Україні вдалося домогтися. Керівництво чорноморського флоту РФ погодилося зняти з орендованих об`єктів таблички, що це є територія Російської Федерації. Цей текст викликав обурення у представників українських громадських організацій. Ці таблички замінять на більш нейтральні, де буде вказано, що ці об`єкти орендуються РФ до 2017 року. Ще українська сторона звернулася до Чорноморського флоту РФ із проханням вивішувати національний прапор лише на будинку штабу. Нині прапори піднято практично на всіх орендованих об`єктах. Також заступники міністра закордонних справ України Володимир Огризко каже, що вдалося досягти деяких компромісних рішень у проведенні інвентаризації. Зокрема домовилися провести облік земельних ділянок до кінця року, щоб потім провести інвентаризацію об`єктів нерухомості, які знаходяться на цих ділянках.

ГА: Ще одним суперечливим питанням у стосунках Росії та України був розподіл чорноморського шельфу. Чи наблизилися сторони до порозуміння у вирішенні цієї проблеми?

РД: В цьому питанні є певний прогрес. Володимир Огризко каже, що вдалося наблизитися до компромісу у проведенні лінії кордону на півдні та півночі Азовського моря. За словами українського урядовця, росіяни можуть погодитися, що межа буде визначатися за принципом міжнародного права. Тобто кордон має розділяти акваторію двох країн навпіл. Раніше Росія виступала категорично проти цього. Також РФ не визнавала і досі не визнає адміністративних кордонів, які існували за часів Радянського Союзу. Якщо раніше Україна говорила, що РФ блокує переговори і навіть пропонувала залучити міжнародних посередників, то нині є надія, що участь такого арбітра не знадобиться. Наступний раунд переговорів з цього питання відбудеться або наприкінці нинішнього року, або на початку наступного.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG