Спеціальні потреби

Ющенко відкрив Меморіал героям Крут


Президент України Віктор Ющенко відкрив у Чернігівській області Меморіал пам'яті героїв Крут. Меморіал вшановує подвиг київських студентів, які в січні 1918 року загинули під Крутами, намагаючись зупинити наступ більшовицьких військ на українську столицю.

“Відновлення пам'яті, топтаної десятиліттями, але живої”. Так сказав про відкриття меморіалу один з учасників урочистої церемонії.

Перший пам'ятний знак на цьому місці з'явився одразу ж по незалежності у 91-му році – то був простий березовий хрест. Відтак його замінили на дубовий і потім на металевий. Повноцінний монумент спорудили тільки тепер, на 15-річчя Незалежної України.

Меморіал героям Крут являє собою пагорб, на якому височить 10-метрова червона колона – символ Київського університету. Під пагорбом капличка з хрестом із залізничних рейок, затягнутих колючим дротом, і композиція з граніту – розстелена студентська шинель. Поряд у полі – викопане озеро у формі хреста.

Відкриваючи пам'ятник, Президент України назвав подію історичною:

"Країна 90 років чекала, щоб був нацією споруджений цей пам'ятник... 90 років ми не знали істинної історії Крут. Майже 80 років тут нічого не було. Та історія, попередня, учила нас одному: витріть з голови історію Крут".

Віктор Ющенко наголосив на тому, що Крути стали уроком: державність треба бути готовими захищати:

"Бій під Крутами був сильним історичним уроком, з якого можна зробити не один висновок, як перемагати, як стверджувати українську державність".

Глава держави подякував також спонсорові пам'ятника – голові ради директорів Індустріального союзу Донбасу Сергію Таруті за те, що, як було сказано, “бізнесмени фінансово підтримали ініціативу патріотичних сил”. Донецький мільярдер, у свою чергу, висловив сподівання, що найближчим часом будуть реставровані й відкриті інші знакові пам'ятники української історії.

На церемонії були присутні колишній президент Української Народної Республіки в екзилі Микола Плав'юк, міністр у справах сім'ї, молоді та спорту Юрій Павленко, екс-віце-прем'єр В'ячеслав Кириленко, народні депутати, міське та обласне чернігівське керівництво, а також мешканці навколишніх сіл. Божественну літургію на відкритті меморіалу відслужив предстоятель Української православної церкви Київського Патріархату Філарет.

Нагадаємо: на залізничній станції Крути, що під Ніжином у Чернігівській області, у січні 1918 року триста студентів Київського університету намагалися зупинити шеститисячну більшовицьку армію Муравйова, яка рухалась на Київ. Нерівний бій закінчився поразкою. Полеглих студентів – захисників Української Народної Республіки було перепоховано у Києві на Аскольдовій горі.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG