Спеціальні потреби

Національні інтереси і що про них знають


Непоінформованість українців щодо національних інтересів своєї держави набуває загрозливого характеру. Ставлення населення до НАТО – не покращується, констатують соціологи. Вони звинувачують в цьому державу, яка фактично самоусунулася від проведення роз'яснювальної кампанії про цілі та діяльність Альянсу. Відтак, подальша євроатлантична інтеграція України – під загрозою.

Керівник фонду "Демократичні ініціативи" Ілько Кучерів підкреслює – за минулий рік обізнаність громадян України із завданнями та діяльністю НАТО не змінилася. Кожен сотий українець знає, що країни НАТО лише одного разу в своїй історії застосувало військову силу першими – коли вгамовували диктаторський режим Мілошевича у Югославії. Більшість українців Сходу та Півдня держави вважають Альянс агресивною організацією.

Причина такого хибного уявлення українців про НАТО – бездіяльність уряду. Саме він, на думку Кучеріва, мав би взяти на себе цю просвітницьку функцію:

"Потрібно, щоби держава пояснювала, в чому є наші національні інтереси. Куди ми рухаємося, куди нас ведуть наші лідери. Навіщо нам вступати в СОТ, ЄС, навіщо нам потрібно НАТО. Але цих аргументів ми від держави в достатній кількості не бачимо. На мій погляд, проблема непоінформованості громадян щодо НАТО і щодо взагалі національних інтересів набуває в нашій державі загрозливого характеру."

Керівник Громадської ліги Україна – НАТО Сергій Джердж також переконаний, що держава має взяти на себе фінансування просвітницької кампанії. Експерт посилається на досвід інших країн. Альянс ніколи не фінансував такі проекти в країнах-кандидатах. Лише допомагав інформацією та методиками.

Експерти скаржаться – цьогоріч державна програма інформування громадськості про переваги вступу України до Альянсу не фінансується. Передбачені на просвітницькі проекти у державному бюджеті 5 мільйонів гривень – не виділені. Сергій Джердж зауважує, що в той же час антинатівські погляди широко представлені у медіа:

"Підкидається тема нейтралітету України. При чому вона акцентується на тому, що нейтралітет – це є благо для України. Тому що ми будемо незалежні ні від Сходу, ні від Заходу. Насправді, розмови про нейтралітет – це послаблення безпеки, а членство в НАТО – посилення безпеки України. І противники української державності це знають."

Проти фінансування просвітницької кампанії за державний кошт виступають ліві сили. Зокрема, лідер українських комуністів Петро Симоненко називав це неприйнятним. Один із учасників правлячої коаліції Компартія домагатиметься повного припинення бюджетного фінансування програм взаємодії України з НАТО на наступний рік.

Цього місяця прем'єр-міністр Віктор Янукович заявив, що Україна відкладає ухвалення плану дій щодо членства в НАТО. Нова урядова команда назвала головною причиною цього кроку низьку поінформованість населення про цілі та завдання Альянсу. Хоча Кабмін Юрія Єханурова був готовий підписати цей документ до кінця року.

В Універсалі національної єдності також передбачається, що вступ України до НАТО можливий лише за результатами загальнонаціонального референдуму. Експерти прогнозують, що українці не підтримають приєднання до Альянсу, якщо інформаційна політика в цьому питанні не зазнає коректив.

Відео - найголовніше

Історія США: Політичні гасла. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:23 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG