Спеціальні потреби

В Україні з’явився Конституційний Суд


В Україні нарешті з’явився Конституційний Суд. Після місяців зволікань Верховна Рада обрала свою квоту конституційних суддів. Процедура голосування, що проходила в таємному режимі, зайняла всю другу половину дня. З одинадцяти представлених кандидатур парламент мав обрати 5. Ними стали Анатолій Головін, Михайло Колос, Марія Маркуш, В’ячеслав Овчаренко та Петро Стецюк.

Обрання суддів супроводжувала доволі знакова інтрига. У ході підрахунку голосів з’ясувалося, що лише 4 судді з п’яти існуючих вакансій здобули підтримку Верховної Ради. Кандидат від “Нашої України” суддя Петро Стецюк не набрав необхідного мінімуму з 226 голосів, що змусило “нашоукраїнців” заявити про невиконання домовленостей партнерами по коаліції. Реакція президентської партії буде серйозною, пригрозив народний депутат Анатолій Кінах:

«По кандидатурі від фракції Наша Україна по голосуванні за суддю Конституційного Суду результат від’ємний. Тобто, наші партнери не виконали свої зобов’язання. Наша позиція буде дуже принциповою: поки не буде завершено обрання суддів Конституційного Суду, включаючи кандидатуру від фракції Наша Україна, ми не приймаємо участь в питаннях формування уряду і коаліційної угоди».

У парламенті навіть поповзли чутки про те, що президент може відкликати своє подання кандидатури прем’єра Януковича.

Утім, конфлікт, що назрівав, поспішили залагодити. Спікер Мороз запропонував проголосувати кандидатуру судді Стецюка окремо. Переголосування виявилось успішним: представник Львівського національного університету імені Франка, якого висувала “Наша Україна”, при повторній процедурі набрав понад 250 голосів.

Окрім призначення суддів за своєю квотою, Верховна Рада привела до присяги весь склад Конституційного суду: по п’ятеро від парламенту, від президента і від з’їзду суддів. Процедура складання присяги відбулась, як і належить за Конституцією, у присутності президента, новообраного прем’єр-міністра і виконуючого обов’язки голови Верховного Суду. Віднині Конституційний Суд діє, - оголосив спікер Олександр Мороз:

«З нинішнього моменту Конституційний Суд України працює в повному складі».

Великий “конституційний день” цим не обмежився. У п’ятницю Верховна Рада ухвалила також закон, яким заборонила Конституційному Судові переглядати зміни, внесені до Конституції в грудні 2004 року. Парламент був одностайний: за законопроект, що забороняє ревізувати політреформу, проголосувало 274 депутати із присутніх 307.

І, як повідомив у залі Верховної Ради спікер Мороз, Президент Ющенко уже підписав цей закон і з сьогоднішнього дня він набирає чинності . Звістку депутати зустріли оплесками.

Нагадаю – Конституційний Суд не діяв в Україні впродовж дев’яти місяців. Причиною було побоювання Верховної Ради, що президент може спробувати через Конституційний Суд скасувати політреформу, яка скорочує повноваження глави держави і розширює, натомість, поноваження парламенту.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG