Спеціальні потреби

Новий Центр розвиватиме місцеву демократію


Тепер відомо, де шукати в Україні місцеву демократію. У Києві, на вулиці Боричів Тік, 53-В. Тут починає діяти Центр, фінансований американським Фондом підтримки демократії. Фонд працює в Україні вже понад 25 років – колись намагався демократизувати Радянський Союз, підтримував Рух та друкував “Український вісник” В’ячеслава Чорновола, і навіть, у помаранчевій революції бачить часточку своїх зусиль. Тепер демократія з’явилась; залишається виростити її на місцевому рівні, – каже директор відділу Європи та Євразії Фонду Надя Дюк:

“Ми бачимо, що є досить сильне суспільство щодо розвитку демократії, але тепер треба дивитися в регіони...”

Місцевому самоврядуванню в Україні не щастить. 15 років ведуть балачки про його реформування, але воно так ніколи і не почалось. Громада залишається безправною – ні відкликати сільського голову, якщо той краде, ні самим розпорядитися власними коштами. Центр місцевої демократії хоче довести українцям вигоду реформи:

“Наш центр буде намагатися стати активним громадсько-політичним гравцем у просуванні місцевих реформ. Ми будемо скрупульозно, терпеливо людям пояснювати, що це таке, навіщо, яка вигода від цього людям...”, - пояснює директор Центру Олександр Мосіюк.

Інформація – половина справи, а тому Центр місцевої демократії почне з того, що створить бібліотеку з проблем самоврядування. Тоді зініціює громадську дискусію про старі виклики і нові. Наприклад, ті, які породила пропорційна виборча система. Сьогодні у багатьох східних областях, де перемогла відомо яка партія, демократією і не пахне, каже Мосіюк:

“Утворюють комісії депутатські, де опозицію повністю вишвирюють, навіть в члени комісії не записують. Не те, що не дають їм керівних посад, а навіть не включають – в Криму там є випадки, коли Партія регіонів в такий спосіб створює бюджетні комісії в радах, що там жоден представник від опозиції навіть рядовим членом комісії не включається. Тобто повна монополія. Фактично чи не тоталітарна система запроваджується на місцевому рівні.”

Суспільство змінилось. Змінилась центральна влада і свідомість людей. Але місцева влада залишається архаїчною – такою, якою була за комуністичних часів. Як кажуть у Центрі місцевої демократії, разом з іншими громадськими організаціями вони спробують наблизити зміни.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG