Спеціальні потреби

Протистояння у Феодосiї - свiдома провокацiя?


Не вщухають пристрасті навколо натiвського вантажу у порту Феодосії. Російські ЗМІ розв`язали проти України інформаційну війну, російське та українське зовнішньополітичні відомства обмінюються заявами. А тим часом експерти кажуть, що провокація може зашкодити євроатлантичним прагненням України.

Ворота порту, де ось уже кілька діб стоїть привезений американцями вантаж, заблокували пенсіонерки з православними образами в руках.

Контейнери зі зброєю та інженерною технікою для щорічних військових навчань схвилювали не лише кримських послідовниць Наталії Вітренко. У полум`я скандалу підкидають дрова російські ЗМІ. В контейнерах хімічна зброя – таке сенсаційне повідомлення зробив телеканал НТВ. Депутати феодосійської міськради буцімто розпечатали вантаж і знайшли там вибухівку та гранати з отруйним газом.

До роздування пристрастей долучився також Владімір Жириновський. В ефірі П`ятого каналу віце-спікер російської Держдуми заявив про “незаконне запрошення Україною іноземних військ до Криму” і пригрозив Президентові Ющенку трибуналом.

У четвер озвалося також російське зовнішньополітичне відомство. МЗС Росії заявило, що здивоване твердженнями українського міністра закордонних справ Бориса Тарасюка про незаконне користування російським Чорноморським флотом ділянками землі і спорудами на українській території. Як заявив офіційний представник російського МЗС Міхаїл Каминін, “Чорноморський флот Російської Федерації використовує в Криму необхідну інфраструктуру в цілковитій відповідності до чинних російсько-українських угод”.

Цей коментар став відповіддю на заяву Бориса Тарасюка, зроблену напередодні. Міністр закордонних справ України назвав “політичним шоу” події навколо розвантаження американського судна у Феодосії. “З рядової події, що пов`язана з підготовкою військових навчань, що повинні пройти в липні-серпні, зробили політичне шоу”, -- заявив Тарасюк. За його словами, “автори провокації стверджують, що порушений закон про доступ іноземних військових підрозділів на територію України. Але таких підрозділів на території України нема”. Міністр порадив також організаторам цієї провокації – цитую: “краще звернути увагу на неподобства з безплатним використанням ділянок землі та споруд підрозділами російського Чорноморського флоту”.

А тим часом за попередніми висновками Генеральної прокуратури України, американське транспортне судно “Едвантедж” перебувало в порту Феодосії на законних підставах. Як повідомив сьогодні на брифінгу заступник Генпрокурора Микола Голомша, допуск військових не потребує згоди Верховної Ради, коли це передбачено міжнародними угодами. Нагадаємо – інцидент із судном Генпрокуратура розслідувала за зверненням обмудсмена, представниці Партії регіонів Нiни Карпачової та лідера комуністів Петра Симоненка.

А тим часом на думку експертів, скандал з американським кораблем може зашкодити євроатлантичним планам України. Інцидент підриває імідж України в очах НАТО – вважає директор Інституту зовнішньої політики при МЗС України Григорій Перепелиця. В інтерв`ю “Голосу Америки” він сказав, що момент провокаторами обрано досить чутливий – саме зараз провідні країни альянсу приймають рішення про надання Україні плану дій про членство – ідеться, власне, про іспит на вступ до НАТО:

«І ви ж розумієте, це все одно що абітурієнта, який прийшов здавати іспит в університет, таким чином дискредитують. Дискредитують таким чином, що він сам не бажає брати участь вчитись в цьому університеті. Ну яке буде відношення тих людей, які будуть приймати цього абітурієнта! От приблизно той самий ефект сьогодні відбувається у зв`язку з тими феодосійськими провокаціями».

Як наголосив Перепелиця, підготовчий етап навчань, які планово проводяться кожного року, не потребує дозволу Верховної Ради. Парламентське схвалення необхідне лише для допуску військ – наразі ж ідеться не про військові контингенти, а про вантажі:

«Кораблі можуть заходити в будь-який момент, це погоджується на рівні Міноборони. А от допуск військових формувань на територію України – оце потребує погодження з парламентом. Просто це ще раз підтверджує, що це дуже продумана політична провокація, людей вводять просто в оману в цих тонкощах, механізмах», -- зазначив директор Інституту зовнішньої політики при МЗС України Григорій Перепелиця.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG