Спеціальні потреби

Скандал з А. Ющенком - повернення цензури?


Питання про повернення в Україну цензури останнім часом обговорюють на сторінках українських газет та інтернет-видань у зв`язку з мовчанкою довкола нового скандалу з сином президента Ющенка. З часу інциденту минув майже тиждень, але чіткої відповіді – чи причетний Андрій Ющенко до пригоди – досі немає.

Довкола скандальної справи з стріляниною по Бориспільському прокурору вибудовують стіну мовчання. Мовчить президент, син якого буцімто замішаний в скандалі, мовчать правоохоронні органи і центральні телеканали. Замовк потерпілий і вже не висловлює претензій. Чим довше триває мовчанка, тим міцніші підозри. З двох версій – або те, про що шепочуться, правда, або брехня і провокація – громадська думка потроху схиляється на користь першої.

Кримінальну справу, відкриту 22 травня, швидко спустять на гальмах. Такі прогнози з`явилися в деяких інтернет-виданнях. «Вказівки про закриття надійшли з самого верху», -- пише «Обком», який одним з перших повідомив сенсаційну новину про Ющенка-молодшого, який буцімто побив прокурора Кузовкіна, і його охоронця, що всадив тому гумову кулю в стегно. За даними «Обкому», 23 травня заступник прокурора Києва Глушак провів у вузькому колі слухання скандальної справи та оприлюднив отриману вказівку провести блискавичне розслідування і закрити справу з формулюванням «за відсутністю складу злочину».

«Стало відомо і хто лобіює закриття справи», -- пише «Обком» з посиланням на інше інтернет-видання «Тема». Це буцімто Олесь Довгий, помічник нового київського мера Леоніда Черновецького і близький друг сина президента.

А тим часом брак інформації на цю тему на основних українських телеканалах – на відміну, до речі, від російських, які активно смакують сенсацію – змушує деяких українських журналістів говорити про початок згортання свободи слова та повернення цензури. «Наказано мовчати» – під такою назвою Інтернет-видання «Телекритика» вмістило статтю, що досліджує тему: чи була відсутність інформації у праймових випусках Першого каналу, 1+1 та «Інтера» власним рішенням телеканалів?

Як сказала «Голосу Америки» головний редактор «Телекритики» Наталя Лігачова, замовчування основними телеканалами сенсаційної новини пояснюється небажанням журналістів підігрувати провокаторам – якщо це була провокація. Але й застосування «керівник вказівок» Лігачова теж не виключає:

«З одного боку, дійсно, було обмаль інформації, особливо для редакції новин, які не мали змоги провести об`єктивне журналістське розслідування, зрозуміти, що саме відбувалося з прокурором Кузовкіним. І це могло бути причиною достатньою для того, щоб не давати такої новини у прайм-таймі, принаймні, телевізійних каналів. Власне, ось так і пояснювали деякі журналісти Телекритиці те, що вони мовчали про це. Але в нас були, на жаль, і свідчення іншого порядку, коли казали, що все ж таки м`який тиск, м`які побажання від певних людей секретаріату на певні центральні телеканали були. Наскільки нам відомо, це вже не перший такий випадок».

Як додає редактор «Телекритики», на її думку, це свідчить не про те, що є цензура, яка освячена нинішнім президентом. Скоріше, вважає експерт, це ініціатива людей, які його оточують і, можливо, щиро хочуть допомогти.

Нагадаю: дорожня «розборка» із застосуванням зброї сталась 19 травня в центрі Києва. Деякі видання назвали Андрія Ющенка і його охоронця причетним до нападу на Бориспільського прокурора. Правоохоронні органи спростували це, подавши, втім суперечливі версії події. Потерпілий, який спершу як на винуватців буцімто вказував на сина президента і його охоронця, згодом відмовився від своїх слів.

XS
SM
MD
LG