Спеціальні потреби

Росiю критикують за невиконання угод про флот


В Україні все частіше лунають заклики переглянути умови перебування в Криму російського флоту. Сьогодні з коментарями на цю тему виступив глава зовнішньополітичного відомства Борис Тарасюк. Він звинуватив Росію у невиконанні умов двосторонніх угод. Урядовці також заявляють про можливість в декілька разів підняти вартість оренди за перебування флоту в Севастополі. Експерти називають ці наміри відповіддю Києва на погрози збільшити для українських споживачів вартість російського газу.

Українські урядовці шукають приводу для можливого розірвання угоди про базування російського чорноморського флоту в Криму. Після довгих років мовчання вони раптом затурбувалися про долю землі та майна, які передали в двадцятирічну оренду. Міністр закордонних справ України Борис Тарасюк сформулював коло претензій до Росії:

«Це стосується питань оренди і незаконного користування землею, приміщеннями, які виділені для потреб Чорноморського флоту, а не бізнесової діяльності. Отже у нас є підстави говорити, що Росія не повністю виконує свої зобов`язання за цими двосторонніми угодами».

Втім Тарасюк назвав неправильним пов`язувати ці претензії із суперечками двох країн у газовому питанні. Втім і в Україні і в Росії мало хто сумнівається, що це саме так. Ще один козир, який намагається розіграти Киів – погроза підняти орендну плату Чорноморському флоту в декілька разів.

Нині це обходиться Росії майже у 98 мільйонів доларів на рік. Та й ті гроші списуються з українського боргу за енергоносії. Яка реальна ціна 20 тисяч гектарів кримської землі, на якій знаходиться понад 4 тисячі об`єктів? Оцінки експертів суттєво відрізняються. Але всі вони кажуть про значно занижену ставку орендної плати. Експерт Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Сергій Згурець зробив розрахунок, керуючись нинідіючими законами двох держав:

«За підрахунками нашого центру, якщо навіть взяти середню вартість одного гектара території та акваторії, яку займає Чорноморський флот і вийти на середню ціну оренди, яка передбачена законодавством України і Росії про землекористування, то ми виходимо на суму 420 мільйонів доларів на рік. Ця сума в 4 рази більше, ніж та, яку умовно Росія оплачує Україні».

Інший експерт, колишній адмірал українського флоту, а нині депутат Борис Кожин вважає, що орендна плата має бути не менш ніж 2,5 мільярди доларів на рік. Щоправда він не наводить методики власних розрахунків.

А напередодні долю російського флоту в Криму розглядали українські урядовці. Вирішили негайно провести ревізію майна, яке перебуває в оренді. За словами міністра економіки Арсенія Яценюка, повний перелік об`єктів достеменно не знає ніхто. До того ж немає відповідальних за їхнє збереження. Якщо в користуванні у росіян знайдуть майно, що не зафіксоване у двосторонній угоді – його заберуть і передадауть українській армії. Урядовці висловилися за перегляд орендної плати. Щоправда, поки що вирішили пошукати для цього юридичні підстави.

В той же час російська влада каже, що таких підстав немає і наполягає на неможливості перегляду угоди про перебування свого флоту в Криму. Договір укладено до 2017 року – і Україна зобов`язана його дотримуватися, переконані в Кремлі. Мовляв, домовленість про флот є частиною угоди про дружбу, співпрацю і партнерство. Відтак, заклики українських політиків переглянути договір в Москві називають безвідповідальними.

Тим часом українські націоналісти вимагають від президента негайно розпочати переговори з Росією про виведення її флоту. Кажуть – після 25 травня 2017 року в Криму не повинно залишитися жодного російського матроса.

Відео - найголовніше

Луганська філармонія у Львові. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:48 0:00
XS
SM
MD
LG