Спеціальні потреби

Зiнченко пропонує нову виборчу процедуру


Олександр Зiнченко ініціюватиме зміну процедури голосування на виборах 2006 року. “Чесні вибори не міф, а реальність”, -- заявив екс-держсекретар, на думку якого, нова процедура унеможливить фальсифікацію результатів.

Олександр Зінченко переконаний, що знайшов систему, яку не можна зламати. На прес-конференції в Києві екс-держсекретар заявив, що підтримує нову процедуру голосування, розроблену Українською академією наук, та ініціюватиме її запровадження уже під час виборів до парламенту 2006 року:

«Ми стверджуємо, що прозорі, чесні вибори не міф, а реальність. Ми стверджуємо, що це не треба питання відкладати на далеку перспективу, а вже найближчим часом, не використовуючи велику кількість грошей, не друкуючи шалену кількість додаткових матеріалів, можна підійти до вирішення цього питання».

Представляючи свою розробку, президент Української академії наук Олексій Оніпко заявив, що пропонована процедура голосування технічно унеможливлює будь-які фальсифікації, діючи на зразок “суперсейфа”:

«Існують закони – не можна красти, але крадуть. Які б суворі закони не були, але все рівно порушують. Тому надійний захист від таких порушень – це створили такий винахід, як сейф. Є потужні сейфи, які не можна ні електрозварюванням порізати, навіть бомба не бере. Ось тоді це надійний захист».

Як пояснив Оніпко, за новою процедурою кожному виборцю заздалегідь видадуть виборчий мандат з внесеними до нього особистими даними – прізвище та ім`я, рік народження, хто видав документ тощо. Мандат матиме високий ступінь поліграфічного захисту, штрих-код і буде документом суворої звітності. Мандат міститиме 2 відривних талони. Один під час голосування приклеять на контрольний талон виборчого бюлетеня, другий – до самого бюлетеня. Голосуючи, виборець, замість ставити знак плюс чи галочку проти кандидата, за якого голосує, повинен буде відірвати паперову смужку проти свого кандидата.

За словами розробників, нова система унеможливить усі горезвісні махінації минулих виборів: включення до списку виборців “мертвих душ”, подвійне голосування, голосування за іншу особу, неточності в списках, чорнила, що зникають, або фальшиві бюлетені.

До безперечних вигод відносять і те, що відпаде потреба у відкріпних талонах; громадянин, маючи іменний мандат, зможе голосувати будь-де поза межами своєї дільниці. Виключаються також помилки при сортуванні бюлетенів, бо при складанні їх у стопку співпадіння прорізів наочно покаже членам комісії і спостерігачам, що всі бюлетені належать саме цьому кандидату. Окрім того, попередній підрахунок голосів, завдяки зчитуванню штрих-коду, можна буде оприлюднювати уже за годину після закриття дільниць.

Олександр Зінченко особливо наголошує: запровадження нової системи не потребує змін у виборчому законодавстві, а відтак застосувати її можливо уже на парламентських виборах 2006 року. Хоча як визнає колишній держсекретар, наразі далеко не всі у Верховній Раді та Центрвиборчкомі сприймають ідею. І якщо супер-сейф для результатів волевиявлення громадян доведе свою ефективність, то запрацює він, судячи з усього, лише на наступних президентських виборах.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG