Спеціальні потреби

Мiльйонний українець отримає акт на землю


В суботу першого жовтня в селі Паришків Баришівського району Київської області державний акт на землю вручать мільйонному власнику. Ювілейну церемонію проведе Проект підтримки приватизації землі в Україні Агентства США з міжнародного розвитку. Завдяки проекту, що діє в Україні з 2001 року, один мільйон українських селян уже одержали документи на право володіння землею. Загалом же програма, що фінансується урядом США, планує забезпечити безплатними державними актами чверть усіх українських селян.

Для вручення державних актів, виготовлених коштом американських платників податків, обирають найбідніші села. Державний акт не просто папірець і коштує великих як для українського селянина грошей – треба заплатити за геодезію і землевпорядні роботи, розмітити земельні ділянки на мапі і нарізати їх в натурі. Зате в результаті замість земельного сертифіката, який дає право на абстрактні гектари десь посеред громадського поля, селянин отримує у власність конкретний наділ: від “цього кілочка і до того яру”.

Різниця між власником сертифіката і державного акта величезна, каже юридичний радник проекту підтримки приватизації землі в Україні Павло Кулинич:

«Селянин власник земельної частки паю і селянин власник земельної ділянки це принципово різні власники. Якщо власник земельної частки паю не знає, де його земельна ділянка, межі, якість, він передає в оренду мішок з повітрям і відповідно таку ж низьку орендну плату за неякісний продукт отримує. То ставши власником земельної ділянки з чітко визначеними межами, місцем розташування і якістю, він уже може торгуватися».

Повноцінний власник може не тільки вигідно здати свою землю в оренду, сам на ній фермерувати, передати в спадок, але й дістане право продати після зняття мораторію на продаж землі. За оцінкою керівника проекту Алана Слайфера, гектар землі сільськогосподарського призначення у Київській області тоді коштуватиме близько двох тисяч доларів:

«Це потенційне багатство існує всюди довкола. Але на сьогодні цей ресурс заморожений, бо не існує вільного продажу землі. Тому люди повинні розуміти, що потенційно вони мають дуже велике багатство і знати, як його захистити», -- каже керівник проекту, за яким українських селян забезпечують не тільки безплатними документами на землю, але і юридичними знаннями стосовно їхніх нових прав.

Замінювати сертифікати на державні акти в Україні почали чотири роки тому, після проголошення в новому Земельному кодексі приватної власності на землю. Процес ішов украй повільно, що зазвичай пояснювали браком державного фінансування. Насправді ж коштів бракувало, не в останню чергу, через корупцію. Як визнає заступник голови Київської облдержадміністрації Анатолій Юркевич, у Київській області штучно створювався дефіцит бланків державних актів, внаслідок чого вартість видачі одного документа на володіння землею сягала подеколи двохсот-чотирьохсот гривень:

“Це все проводилось через землевпорядні організації. Був створений механізм заробляння грошей, зараз, зі зміною керівництва Держкомзему цей механізм ламається”, -- обіцяє Юркевич.

А тим часом американській програмі вдається виготовляти акти всього лише по 30 гривень. Здешевлення досягли завдяки масовому виробницву та проведенню відкритих тендерів для землевпорядних компаній. Говорить технічний директор проекту Михайло Черемшинський:

«Що зробив проект – він показав, перше, виготовляти державні акти, якщо це робити в масовому порядку, за ціною не вище тридцяти гривень за один державний акт, це перше, і друге – для одного мільйона селян він забезпечив це безкоштовно».

Менеджери проекту кажуть – якщо їхнім досвідом роботи в Україні скористається Світовий банк, який виділив Україні кредит на підтримку приватизації землі, то безплатну видачу державних актів усім селянам можна буде завершити вже за кілька років, а не десятиріч.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG