Спеціальні потреби

Чи вiдмовилася влада вiд цiнностей Майдану?


В Україні обговорюють призначення прем`єра і ціну, яку довелося заплатити за це президентові. Меморандум порозуміння між владою і опозицією, який перед самим голосуванням у парламенті підписали Ющенко i Янукович, одні називають мудрим копромісом, інші – відмовою від цінностей Майдану.

Меморандум про порозуміння, підписаний Ющенком і Януковичем, не завадить “карати кримінал”. У цьому запевняв на брифінгу в п`ятницю голова президентського секретаріату Олег Рибачук. На його думку, прийнято суто політичне рішення, яке не означає зближення влади з опозицією, а лише доводить, що “Ющенко є президентом всiєї України”.

Водночас пункт меморандуму про амністію фальсифікаторів виборів викликав обурення Комітету виборців України. У поширеній заяві Комітет закликав президента відмовитись від згаданого положення. “КВУ, чиї спостерігачі зафіксували тисячі порушень на минулих виборах, відзначав, що велика частина таких зловживань траплялася через впевненість порушеників у безкарності”, -- говориться в заяві організації, яка попереджає: уникнення відповідальності стане прикладом для нових порушників на виборах 2006 року.

Гостро критично відгукнулись про Меморандум також учорашні соратники президента. “В команді Віктора Ющенка відбулася політична ротація, внаслідок якої місце Юлії Тимошенко посіли Леонід Кучма і Віктор Янукович”, -- заявив екс-віце-прем`єр Микола Томенко. Як сказано у заяві його прес-служби, віднині президент мав би “викреслити зі своєї публічної лексики згадки про цінності революційного Майдану”. Нова влада починає новий етап, що вже нагадує цінності та підходи політичного режиму Кучми, -- вважає Томенко.

А тим часом видання “Комерсант” у своєму п`ятничному числі вмістило статтю з первісним текстом Меморандуму. Як твердить видання, спершу документ, запропонований Януковичем, мав більше пуктів, а формулювання були жорсткішими. З остаточної версії зникла вимога “закрити кримінальні справи, пов`язані з минулими виборами”, а пункт про “визнання владою політичних репресій” замінили формулюванням про “недопущення політичних репресій”.
“Комерсант” вмістив також фотокопію документа, привертаючи увагу читачів до написаного від руки слова “опозиція”, в якому зроблено одразу дві помилки. Як припустило видання, правку вніс особисто Віктор Янукович. На захист лідера Партії регіонів, відомого своїми орфографічними новаціями, виступила його радник Ганна Герман, заявивши, що це не його почерк.

Меморандум влади і опозиції обговорюють на всіх рівнях українського суспільства. Зближення вчорашніх антиподів на виборах – Ющенка і Януковича – викликало неоднозначні почуття у їхніх прихильників – простих українців. Дехто з киян, яких ми розпитували, каже про позитив:

- [переклад з росiйської] «Дуже добре. Дуже правильно вони зробили. Тому що і за Януковича проголосувало дуже багато людей, і за Ющенка багато людей. І це сприятиме примиренню сторін».

Але більше тих, хто вважає завеликою ціну, сплачену за політичні домовленості:

- «Я в шоці, якщо чесно. Я цього не розумію і не приймаю...».

- «Людей обдурили, які виходили за справедливість... А особливо не подобається те, що є там пункт у цій домовленості про амністію. Тому що люди виходили за справедливість, щоб були покарані ті люди, які фальшували вибори. Зараз цього не відбувається. Кучмізм повертається».

- «Якщо буде з Януковичем він дружить, Ющенко, то все буде йти в сторону Кучми».

- «Ой ви знаєте, дуже це неприємно, дуже неприємно. Знаєте, Ющенко так багато говорив про ідеали Майдану, але це тільки на словах, тому що його дії говорять зовсім про інше... Насправді він не розуміє, як він виглядає зараз в очах людей. Якщо він думає, що його сприймають так само, як рік назад, він дуже помиляється. І я думаю, що він лишився лише героєм в діаспорі за кордоном».

- «Я думаю, що позиція в країні складна, він шукає певних союзників, але не там він шукає, на мій погляд, де потрібно... Треба пам`ятати, що той авангард революції, який є у нього, власне, ми, які маємо освіту, маємо бажання змінювати щось, то може, нас треба використовувати, бо інакше я не розумію, з ким Ющенко, власне, 22-го числа вийде на Майдан».

Відео - найголовніше

Лондон не змінив свою позицію щодо Storm Shadow. Деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG