Спеціальні потреби

Політексперти підписали хартію про етичнi принципи


Низка українських політологів та політтехнологів підписала сьогодні «Хартію етичних принципів політичних консультантів України». Мета підписання – відмова від використання брудних технологій під час виборчої кампанії.

Українські експерти у галузі політики та політології напередодні виборчої кампанії вирішили піти старим і перевіреним шляхом -- підписати документ, який нагадує суміш етичних засад журналістики та резолюції про чесні вибори. У ньому, зокрема, йдеться, що політичні консультанти мають відмовитись від використання брудних технологій та не допускати розповсюдження неправдивих свідчень.

На думку редактора журналу «Політична думка» Володимира Полохала, існування такої хартії свідчитиме про те, що Україні все таки ближчими є європейські норми ведення політичної боротьби:

«Думаю, що ми маємо сьогодні нагоду і можливість, що в Україні не тільки політична думка, а й політологічні професійні дії вигідно відрізняються від більшості євроазійських країн. І при тому всьому, що є негативний вплив, але я все ж таки впевнений у тому, що для багатьох фахівців з політологічної теорії і прикладної політології те, що ми називаємо європейські норми і стандарти, вони ближче».

Пояснюючи чим відрізняються нинішні методи роботи українських та російських політконсультантів, політолог Вадим Карасьов відзначив, що українські експерти, на відміну від російських, просто зобов`язані в умовах конкуренції зберігати своє добре ім`я і репутацію:

«Російські політтехнологи приїжджають сюди на заробітки і їх не хвилює питання символічного капіталу, престижу, реноме, репутації. Вони заробили і від’їхали. Тому вони у цьому сенсі розкріпачені, це дає політ фантазії, провокації та різні штучки. А у нас є моральні табу, тому, що ми живемо у цій країні і ми спілкуємось з людьми. І по-друге, коли ми працюємо з тими чи іншими політичними силами, або вибираємо, або обираємо свою позицію щодо коментарів, то ми враховуємо не тільки кон’юнктуру, перебіг виборчої кампанії, а ще й інтереси країни».

Проте підписати Хартію погодились не всі експерти. Медiа-експерт Сергій Дацюк вважає, що говорити про виконання умов Хартії можливо лише тоді, коли кожен з підписантів визначить ким він є – політологом, політтехнологом чи політичним консультантом i, відповідно, визнати, які функції він виконує:

«Панове політконсультанти -- я хотів би, щоб коли ви підписуєте цю Хартію, у вас у кожного був публічний mission statement, де були б викладені ці поняття з Хартії, тоді я можу з вами мати справу в інституційній площині і тоді наші етичні принципи будуть не пустим папірцем, бо я признаюсь вам чесно, теж не підписував 10 заповідей Христа, більше скажу, деяких не завжди навіть дотримуюсь, але це не означає, що я дію неморально, чи аморально, тому що мораль – це є вибір кожної людини».

Загалом політологи скептично ставляться до підписаного документщ. Дехто з них вважає, що Хартія, як і більшість подібних документів, буде мати декларативний характер. Однак додають, що забувати про мораль та професійну етику напередодні виборчої кампанії не слід.

Відео - найголовніше

Вибори у США: Що таке Супервівторок? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00
XS
SM
MD
LG