Спеціальні потреби

Єхануров не став прем`єром через кiлька голосiв


Верховна Рада України не дала сьогодні згоду на затвердження Юрiя Єханурова головою уряду. Для ухвалення позитивного рішення не вистачило трьох голосів.

Голосування за кандидатуру прем`єра стало черговим випробуванням для президента. Авторитет Віктора Ющенка сильно похитнувся внаслідок звинувачень у корупції його соратників. Оглядачі відзначають, що він розгубив не тільки популярність, а контроль над ситуацією в країні. Для Ющенка позитивне голосування за прем`єра було шансом показати свою силу.

Президент прибув до Верховної Ради особисто. У виступі він згадав прорахунки уряду Тимошенко, які призвели до складної економічної ситуації. Від збереження нестабільності - програють усі, - резюмував глава держави.

Про необхідність стабільності говорив і сам кандидат – Юрій Єхануров. Він пообіцяв, що в його уряді не працюватимуть бізнесмени. В роботі Кабміну буде менше публічних заяв, а більше економіки. Єхануров висловився за призупинення реприватизації і співпрацю із всіма політичними силами країни:

«Сімнадцять мільйонів людей в одну сторону. Вісімнадцять – в іншу. Це все українці. І ми повинні щодня об`єднувати націю».

Єхануров навіть намагався жартувати, коли його запитали про дружній поцілунок під час зустрічі із колиншім президентом Леонідом Кучмою: «У Дніпропетровську Брежнев завів порядок, що треба цілуватися з усіма», -- сказав вiн.

Втім виступ кандидата очевидно не вплинув на результати голосування - вони виявилися для Єханурова невтішними. Для його затвердження на прем`єрській посаді не вистачило трьох голосів. «За» проголосували вісім фракцій. Ще декілька голосів дали фракції, які заявили, що не голосуватимуть за перм`єра. Результат міг би виявитися й позитивним. В залі були відсутні принаймні четверо депутатів із фракцій. Не дали бажаного для президента результату й партнери з урядової коаліції – партія «Реформи і порядок».

Із депутатами недостатньо попрацювали, кажуть сторонники Ющенка у парламенті, однак зазначають, що готові підтримати кандидатуру Єханурова, якщо президент внесе її повторно. Депутат Валерій Асадчев не виключає, що для цього посади в уряді можуть запропонувати «Партії регіонів»:

«Там є люди, які можуть достатньо кваліфіковано працювати у виконавчiй структурі влади. І я думаю, що можна вести такі переговори із "Регіонами"».

В той же час Асадчев не впевнений, що хтось із опозиційних фракцій захоче брати відповідальність за уряд, якому працювати лише сім місяців.

Інше бачення виходу із кризи у прихильників Юлії Тимошенко. Вони пропонують ввести в дію політреформу з 1 жовтня і сформувати коаліційний уряд на чолі із своєю лідеркою. Однак ймовірність такого варіанту заперечують експерти. Говорить політолог Віктор Небоженко:

«Я не думаю, що Тимошенко може очолити уряд після тих звинувачень, якими обмінялися між собою президент і прем`єр-міністр. Якщо прем`єр, який виступає проти президента, отримає повноваження над армією, міліцією і економікою, то вона може продовжувати боротьбу із президентом. Ні про яку можливість появи на чолі уряду Тимошенко не може бути мови».

Серед можливих кандидатів на прем`єрське крісло називають і нинішнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. Його прізвище пролунало з вуст держсекретаря Олега Рибачука. За його словами нового кандадата президент може внести на розгляд Ради вже найближчим часом.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG