Спеціальні потреби

Iноземнi компанiї про iнвестицiйний клiмат в Українi


Останні приватизаційні скандали в Україні не сприяють створенню нормального інвестиційного клімату для закордонних інвесторів – про це заявляють іноземні компанії, що працюють на українському ринку. Один із останніх скандалів пов`язаний із підприємством „Северодонецьке об`єднання „Азот”, інвестором якого є американська компанія IBE Trade.

Місто Северодонецьк свого часу стало відомим через з”їзд у місцевому льодовому палаці так званих сепаратистів -- політиків, що підтримували Вiктора Януковича після другого туру виборів. Нині Северодонецьк знову на слуху. Тепер через скандал із найбільшим підприємством міста „Азот”. Воно -- найприбутковіше підприємство Северодонецька, яке зебезпечує роботою понад 11 тисяч працівників.

У грудні минулого року, коли країна готувалася до третього туру виборів, 60% підприєсмтва купила Worldwide Chemica. Це -- дочірня структура відомої американської корпорації IBE Trade, яка контролює 12% виробництва мінеральних добрив у світі. Протягом року американський інвестор має вкласти у підприємство 120 мільйонів доларів. Вже надійшло 60 мільйонів, на заводі з`явилося нове обладнання, і жодного працівника нові власники не звільнили.

Втім нещодавно у підприємства з`явилися проблеми. Йому пред`явили судовий позов від Луганськобленерго, нібито за несплачені борги, і як наслідок Печерський районний суд Києва скасував створення підприємства „Северодонецький Азот” за участі американців. Фактично їх поставили перед реальною можливістю втрати інвестицій. Більше того, угруповування „Беркут” спробувало захопити приміщення підприємства. Як сказав Голосу Америки прес-секретар Worldwide Chemica Євген Степанов, такі дії української влади вже оскаржені в суді США:

«Ми подали вже позов в американський суд щодо цієї справи. І будемо далі всіма легітимними способами відстоювати свою точку зору і своє право працювати на українській землі, зокрема на ЗОА „Азот”».

Події довкола „Азоту” активно коментуються українською пресою. Ситуація на підприємстві не сприяє справі залучення іноземних інвестицій в українську економіку, оскільки інвесторам працювати тут надто ризиковано. І це визнають навіть урядовці. Знову Євген Степанов:

«Дії, якi відбулися 2 вересня по силовому захопленню підприємства, суперечать Конституції України та міжнародному праву. Зрозуміло, це не може позитивно впливати на імідж України, однак ми згодні доводити свою правоту і у Верховному Суді України».

Нині український уряд пропонує „Азоту” та Луганськобленерго варіанти мирової. Ці варінати особисто має вивчити в.о. першого віце-прем`єра Анатолій Кінах. Втім, в пресі є інформація про те, що за діями Луганськобленерго теж стоять представники нової української влади, які прагнуть переділу найбільш привабливих об`єктів власності. Інвестори кажуть, що цю інформацію пiдтвердити не можуть, однак і не спростовують.

XS
SM
MD
LG