Спеціальні потреби

Зiнченко готовий в судi доводити свої аргументи


Олександр Зінченко готується до суду. Державний секретар у відставці каже, що може довести: у найближчому оточенні президента є люди, які зробили з влади прибутковий бізнес:

«Я звинувачую найближче оточення в намаганні створити акціонерне товариство закритого типу... Я звинувачую в тому, що гасло нашої революції про відокремлення влади від бізнесу не виконано».

Криза. Це слово вперше прозвучало п`ятого вересня, коли на скликаній прес-конференції Зінченко назвав корупціонером високого посадовця, близького друга і кума президента, Петра Порошенка, та ще кількох наближених до глави держави осіб. Президент, після кількаденної мовчанки, відреагував несподівано радикально, відправивши у відставку як звинувачуваних у корупції, так і їхніх звинувачів. Посади втратили обоє колишніх соратників по Майдану, а після революції непримиренних суперників у владі – секретар Ради з національної безпеки та оборони Петро Порошенко і прем`єр-міністр Юлія Тимошенко.

Зінченко вважає неадекватним рішення президента розрубати гордіїв вузол, "звільнивши усіх": «Я не приймаю цю аргументацію. У кожного злочину, у кожної дії є ім`я і по батькові», говорить вiн.

Розкол у стані “помаранчевих” додав впевненості опозиції. Партія соціал-демократів об`єднаних була опорою попереднього режиму Кучми і вороже сприйняла “помаранчеву” революцію. Есдек, перший президент України Леонід Кравчук, критикує Ющенка за спроби, як він вважає, зам`яти корупційний скандал:

«Коли президент апріорі сказав, що я знаю, що корупції немає, але хай вивчають. Що це означає, що коли каже президент такі слова. Він каже, що ви там не дуже шукайте».

На розслідування звинувачень, висунутих проти його найближчого оточення, Віктор Ющенко дав правоохоронним органам десять днів. Проте, як вважає представник президентської партії Борис Безпалий, розслідувати немає чого: «Розслідування по тих фактах, які заявили Зінченко, Томенко і Тимошенко, можна провести за 10 хвилин, тому що це пустопорожні заяви».

Як стверджує прихильник президента Безпалий, викривачі корупції не навели фактів, а їхні заяви – не більш ніж піар:«Жодного факту на цей момент доконаного немає. Є поки що тільки розмови. Мені здається, так розмовами вони і залишаться, бо вони були вихлюпнуті як емоції».

А тим часом емоції розпалюються. Після пікіровок других осіб у владі настала черга для обміну прямими ударами. 13 вересня президент заявив, що Юлія Тимошенко зрадила ідеали Майдану. Вона начебто використовувала посаду для списання восьми мільярдів боргів компанії “ЄЕСУ”, яку колись очолювала. Екс-прем`єрка відповіла, що Віктор Ющенко “підхопив дубинку Кучми та хоче розібратися з нею в такий же спосіб, як і колишній президент”.

Зінченко каже, що здивований останніми заявами президента на адресу екс-прем`єра. Він вважає це доказом того, що ті, кого він звинуватив у корупції, фактично не відсторонені від справ і продовжують серйозно впливати на процеси в країні:

«Я думаю, це свідчить тільки про те, що гравці, які тривалий час намагалися оточити кільцем президента, залишилися ті самі, вони впливають на нього і на його рішення.

Коментуючи нинішню кризу, більшість політологів сходяться на думці, що драматизувати ситуацію не слід. В Україні відбувається нормальний процес становлення демократії, -- вважає відомий політолог Олексій Гарань:

«На мою думку, ми маємо демократичний процес в Україні, і ця криза демонструє, що зараз наше суспільство і наша політика більш прозорі».

За його словами, є безумовний позитив у тому, що теза корупції інтенсивно обговорюється. Це прояв контролю суспільства над владою – річ, яка була неуявною до помаранчевої революції, вважає Гарань:

«Україна в стадії перехідній, це зрозуміло. Від авторитарного режиму. В нас не було свободи слова, вибори були сфальсифіковані. Тепер ми рухаємось до демократії. І я вірю, що в сфері свободи слова, демократичних процедур відбувся велетенський крок вперед».

А тим часом мільйони українців – прихильників Віктора Ющенка і Юлії Тимошенко – болісно переживають розрив двох харизматичних лідерів Майдану.

- «Після останніх подій я не бачу принципової різниці між владою, принципами влади сьогодні і два роки тому, три роки тому. Якщо говорити про настрої моїх знайомих, мої настрої, дуже такі розчарування великі».

- «Обида. На Майдане стояли, кушать им носили, и мне обидно, очень обидно».

- «Я б дуже хотів, щоб Віктор Андрійович Ющенко і Юлія Тимошенко були разом. А оті всі, що причепилися, як мухи, вони зійдуть, як роса на сонці. Але інколи кажуть так – поки сонце зійде, роса очі виїсть».

XS
SM
MD
LG