Спеціальні потреби

Проблеми на вугільних шахтах України


В уряду сьогодні нема чіткої політики по відношенню до вугільних шахт, вважає директор фірми „Карбон” Всеволод Гончаров. За його словами, Міністерству палива та енергетики легше виділити десятки мільйонів гривень на закриття шахт, ніж вдвічі менші суми на їх реорганізацію.

„Фірма „Карбон” у невеличкому місті Шахтарськ опинилась на межі закриття. Її директор Всеволод Гончаров каже, що причина банальна -- Міністерство палива та енергетики відмовляється виплатити державну позику на розвиток підприємства.

Раніше з 16 мільйонів гривень, які просила шахта, уряд погодився виплатити шість, однак зараз справа затягується, а чиновники пояснюють свою відмову тим, що шахта не належить до державної форми власності. В той же час, за словами Гончарова, існує спеціальний наказ Кабінету Міністрів, який регулює виділення позик підприємствам будь-якої форми власності.

Обурені шахтарі вже кілька місяців пікетують владні установи у Києві і проводять мітинги у Шахтарську, проте жодних результатів це поки що не дало. Всеволод Гончаров дивується, що сьогодні владі легше виділити 35 мільйонів на закриття шахти, ніж 16 на її розвиток і вважає, що нинішня влада взагалі не уявляє собі що робити з вугільними підприємствами:

«Сьогодні чіткої політики по вугільних шахтах нема. Все спонтанно, кожен уряд приходить і щось вигадує своє. Нічого конкретного немає. Нема чіткого аналізу. Нема чіткої позиції у цій справі. Світові запаси – 900 мільярдів, у нас - 60 мільярдів. І так до цього ставитись! У радянські часи Україна видобувала 185-215 мільйонів тонн вугілля, щорічно. А сьогодні – вісімдесят».

Історія з шахтою „Карбон” достатньо показова. У Шахтарську вже заплановано закрити кілька шахт, проте додаткові робочі місця для звільнених не створюються. Керівництво шахти наполягає на її перспективності і обіцяє, у разі отримання державної позики, вирішити свої проблеми протягом кількох місяців і у наступні 7-8 років приносити державі прибутки.

Проте Міністерство палива та енергетики ще на початку року звертало увагу на Шахтарськ, відзначаючи низьку рентабельність шахт та збільшення заборгованостей. Цьогорічне погіршення фінансового стану підприємств у міністерстві пов’язують із спадом видобутку вугілля і відсутністю коштів на технічне переоснащення. Але поступово кошти знаходяться, і у Мінпаливі сподіваються, що галузь покращить свою роботу.

В принципі всі розуміють, що рано чи пізно, у вугільній галузі доведеться наводити порядок. Щороку в українських шахтах гинуть сотні людей. Нове обладнання потребує нових капіталовкладень, а грошей на шахтах часто не вистачає навіть на виплату заробітної плати. Програма ліквідації шахт, що діє в Україні з 96-го року, поки що не здобула схвалення і підтримки. І навряд чи найближчим часом у вугільній галузі України відбудуться суттєві зрушення, вважають експерти.

Відео - найголовніше

США наклали на Росію понад півтисячі нових санкцій. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:16 0:00
XS
SM
MD
LG