Спеціальні потреби

Головний редактор П`ятого каналу про нагороду ОБСЄ, дiяльнiсть медiа в Українi


вiдео з церемонiї вручення нагороди
переглянути

На нещодавньому засіданні Парламентської асамблеї Органiзацiї з питань безпеки i спiвробiтництва в Європi у Вашингтоні український П’ятий канал отримав нагороду ОБСЄ за журналізм та демократію. Нагороду прийняв головний редактор П’ятого каналу Роман Скрипін, який з цієї нагоди побував у нашiй студії. З ним розмовляла Мирослава Ґонґадзе.

МҐ: Що означає для Вас особисто і для П’ятого каналу ця нагорода?

РС: Нагорода не моя. Нагорода, дійсно, всього колективу 5-го каналу, і очевидно всіх глядачів 5-го каналу, оскільки без підтримки глядачів того, що сталося, його не було б. Маю на увазі нагорода отримана, це нічого особливого. Це не статуетка. Це просто диплом і чек на 20,000 доларів, при чому гроші тут не грають якоїсь особливої ролі. Насправді це, можливо, найвища відзнака тому що це зробили сторонні абсолютно люди ОБСЄ – організації, яка складається з багатьох країн Європи та європейсько-атлантичного регіону – це i Канади і Сполученi Штати. І очевидно, що ці люди, які не були заангажованими подіями в Україні, вони належно оцінили той внесок, який зробив 5-ий канал і його глядачі в розбудові демократії в Україні.

МҐ: Ви багато говорили про викликів, які зустріли українські журналісти вже після помаранчевої революції, після демократичних змін. Якими виявилися ці виклики і що було і є найскладнішим?

РС: ...Це -- неспроможність -- неспроможність журналістів якісно готувати матеріал, якісно висвітлювати події. Це -- велика тенденційність у відборі інформації. Я можу навести елементарні приклади, коли журналіст не створює новину, він її репрезентує, -- в більшості свої далі новиннi служби -- журналісти чекають поки з’явиться повідомлення від інформаційних агенцій. Тобто вони не шукають інформацiї, не продукують інформації. Це головна біда. Тобто таке враження, що в нас жити нудно, що ми живемо за сухими повідомленнями інформаційних агентств. Дуже мало розслідувань, дуже мало журналістської ініціативи, на жаль. Я сподіваюся, це буде змінено в Україні, оскільки час ставить виклики. І медіа нарешті почали думати не як показувати новину, -- що можна, а що не можна, -- а як на цій новині заробляти гроші. Медіа перетворюється на бізнес, це конкурентне середовище.

МҐ: Чи правильно це, що медіа перетворюється на бiзнес?

РС: Це супер. Тому що журналіст не думає про те, як сказати про президента так, щоб це сподобалося комусь або не сподобалося, або про голову Верховної Ради. Він думає, як знайти ту новину, яка зацікавить глядача. Якщо ми не повідомимо першими, то повідомить хтось інший. Таким чином у цьому конкурентному середовищі ми уникаємо елементарної речі, яка називається цензурою.

МҐ: Але ми переходимо до іншої речі, яка називається кон`юнктура iнформацiйна.

РС: Я б не сказав кон`юнктура інформаційна. Це називається змагання. Наші медіа дуже слабкі. Якщо в умовах глобалізації, вони за якістю продукту програють, на жаль. Якщо Україна на сьогоднішній день готова відкритися світу, це значить, що українським медійникам-журналістам доведеться – як сказав просто елементарно --поліпшувати свою освіту, базову освіту, поліпшувати свої знання будови сучасного світу для того, щоби бути адекватними на ті світові події -- щоби не було як у нас останнім часом постійно буває: оце ось українські події, а тепер розповімо, чи є життя на Марсі, тобто є події в світі. Україна настільки відірвана від світу наскiльки світ відірваний від України, і це ті речі, які очевидно доведеться опанувати. Інакше, це вимирання українських журналістів як динозаврiв, i я вірю, що цього не станеться. Тому, що на сьогодні журналісти виконують все ж таки роль четвертої влади, вони контролюють владу, вони критикують, що необхідно, фактично забезпечуючи становлення громадянського суспільства.

МҐ: Ця нагорода має не тільки символічне значення, вона має конкретну грошову винагороду -- це 20 тисяч доларів. Що ви збираєтесь з цими грошима робити?

РС: Очевидно, що ми не зможемо їх просто взяти i покласти в кишеню. Ми не думали над тим, як витрачати гроші, які для бюджету каналу....в умовах бюджету каналу, -- це крапля корисна і це можливо символічна відзнака. Я думаю, що ми порадимося із колективом, що робити з цими грошима, тому що наше керівництво завжди дослуховується, що думає колектив і ми послухаємо глядачів 5-го каналу. Це дуже соціально активний елемент, і я думаю, що вони через форум 5-го каналу, через дзвінки, прямий ефір, вони зможуть висловити свою позицію що робити з цією премією, як її ліпше використати. Можливо відкриємо бюро у Вашингтоні або можливо європейське бюро тому, що інформації з Європи стає більше останнім часом і треба подумати про те, як адекватно висвітлювати ці події.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG