Спеціальні потреби

Закарпаття святкує наплив iноземних iнвестицiй


Перші після помаранчевої революції великі закордонні інвестиції прийшли на Закарпаття. Там відкрили новий завод світової німецької фірми “ВЕТ Аутомотив Системз”, де вироблятимуть системи підігріву сидінь для авт.

У містечку Виноградові під Ужгородом свято: сюди прийшли закордонні інвестиції. Німецька фірма “ВЕТ Аутомотив Системз”, що має виробничі потужності в Угорщині, Мексиці, Китаї, вкладає гроші в побудову заводу в Україні. Перша порція вливань у мільйон двісті тисяч євро вже зробила чудесну метаморфозу з корпусами колишнього Виноградівського промкомбінату, який десять років стояв пусткою і в якому протікав дах. Тепер тут євростандарт: склопакети вікон, кондиціонери, комп`ютери. Палац, -- каже голова Виноградівської райради Михайло Довженин. «Чесно кажучи, такого красивого, просторого, із п`ятьма тисячами квадратних метрів площі приміщення у нас і не було», зазначив вiн.

За один-два роки, коли завод запрацює на повну потужність, тут буде зайнято 900 робітників. Губернатор Закарпатської області Віктор Балога каже, що прихід інвестицій у Виноградів – подія далеко не місцевого значення. «Це для області як ковток свіжого воздуху, тому що кожне відкриття підприємства це нові робочі місця», - пiдкреслив губернатор.

За словами Балоги, Закарпаття за останні 6 років мало 250 мільйонів доларів іноземних інвестицій. А реально відчути покращення добробуту можна буде – мріє він – коли західні інвестори вкладатимуть в область по 300-400 мільйонів доларів щороку. І як твердить губернатор, умови для того, щоб інвестор прийшов, зі зміною влади в Україні з`явились:

«Я можу дати порівняння тому, що було, і тому, що є. Бо я єдиний глава адміністрації, призначений повторно. І я знаю, які тоді були умови морально-психологічні і політичні, і які сьогодні».

На відкриття заводу до Виноградова прибув посол Німеччини в Україні. Дітмар Штюдеманн у вітальній промові заявив: після помаранчевої революції Німеччина визнала, що Україна їй цікава. А згадавши про інвестиційний міні-Давос, який саме проходить у Києві, зауважив: мало говорити про інвестиції, треба ще інвестувати. І ми робимо саме це, -- сказав посол, перерізавши стрічку.
Після урочистостей, відповідаючи на запитання журналістів, Дітмар Штюдеманн заявив, що дискусії про реприватизацію, які ведуться зараз в Україні, становлять певні труднощі для інвесторів. Одначе зі свого досвіду можу вам сказати, -- зауважив дипломат, -- я не знав і не чув, щоб ці реприватизаційні дискусії справді когось з інвесторів відлякали.

А от гендиректор “ВЕТ Аутомотив Україна” Йорг Еверс невдоволений. Вiн каже, що чекав після помаранчевої революції пом`якшення умов для закордонного інвестора, але доводиться й далі платити 20% ПДВ, ввозячи обладнання для заводського виробництва. Утім, як визнає гендиректор, підприємство рентабельне. Загальновідомо, що в Україні дешева робоча сила. За рівнем зарплат завод “ВЕТ Аутомотив” в Україні можна порівняти з заводом фірми в Китаї. На заводі у Мексиці зарплата вища у два з половиною раза, в Угорщині – в 5 разів, а в Німеччині робітник на їхньому ж заводі отримує в 30 разів більше.

Загальновідомо, однак, і інше. Вищі зарплати робітникам у закарпатському Виноградові – бодай на рівні тієї ж Словаччині, кордон з якою ось тут поряд – світять лише тоді, коли прихід інвестицій в Україну стане не святом, а буденною справою.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG