Спеціальні потреби

Український уряд змiнює позицiю щодо ЄЕП


Українське керівництво не виключає створення в рамках Єдиного економічного простору наддержавних органів управління і участі в ньому України. Про це під час візиту до казахської столиці cказав президент Ющенко. Раніше він виступав проти ідеї створення ЄЕП. Експерти пояснюють таку зміну позиції економічними труднощами, перед якими опинився новий український уряд.


Президент України заявляє, що в майбутньому країни, які формують єдиний економічний простір, можуть передати частину своїх суверенних повноважень наднаціональним інститутам в рамках ЄЕП. Таку думку Віктор Ющенко висловив під час візиту в Казахстан. За його словами, Київ готовий підписати 16 із 29 угод стосовно формування Єдиного економічного простору. У той же час Ющенко хотів би, щоб створення ЄЕП не починалося із формування наднаціональних інститутів. Українська влада хотіла б розпочати формування простору із уніфікації процедури проходження національних кордонів і митниці.

Раніше соратники Ющенка виступали проти створення Єдиного економічного простору. Ідею, яку активно просував колишній президент Леонід Кучма, називали зрадою національних інтересів. Фракція “Наша Україна” вдавалася до блокування парламентської трибуни, виступаючи проти ратифікації угод в рамках ЄЕП. Тодішня опозиція вважала, що приєднання України до міждержавного об`єднання чотирьох колишніх радянських республік зашкодить євроінтеграційним намірам Києва та просуванню до Світової організації торгівлі.

На зміну підходів Ющенка до ЄЕП могли вплинути, як мінімум, два фактори, каже експерт Лабораторії законодавчих ініціатив Габріель Асланян. По-перше, прохолодним ставленням Євросоюзу до євроінтеграційних прагнень України. По-друге, енергетичною залежністю країни від російських енергоносіїв. Україна має згоду казахського керівництва на постачання нафтопродуктів. Але транспортуватися вони можуть лише через територію Росії. Заява Ющенка щодо можливості створення наднаціональних керівних органів в рамках ЄЕП може бути вимушеним кроком, каже експерт:

«Євроінтеграційний локомотив дещо призупинився. Багато в чому заява президента пов`язана саме із цим. Це скоріше такий політичний реверанс, якась політична хитрість. Тобто намагання догодити, заспокоїти і отримати те, що потрібно Україні на даний момент. Тому що потреби зараз дуже конкретні», -- зазначив Асланян.

Частина угод зі створення Єдиного економічного простору може бути підписана вже на початку липня.

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG