Спеціальні потреби

Реакцiя МЗС України на заяву комiсара ЄС


Київ - 11 травня. Міністерство закордонних справ України вважає, що представники Євросоюзу не повинні втручатись у процес подання Україною заявки на вступ до ЄС. Так МЗС відреагувало на заяву комісара Євросоюзу Беніти Ферреро-Вальднер, у якій вона рекомендувала Україні не подавати заявки на вступ до ЄС через можливу відмову.

Для України заява комісара ЄС, що пролунала на початку травня, стала холодним душем. В той час, як експерти і політики вираховували приблизні оптимістичні терміни вступу України до Євросоюзу, мало хто говорив про можливу відмову ЄС прийняти Україну у коло своїх членів. Беніта Ферреро-Вальднер, між тим, відзначила, що хоч помаранчева революція і довела, що український народ поділяє європейські цінності, проте економіку країни треба докорінно міняти і що нова влада це чудово розуміє. Саме через невідповідність України стандартам Євросоюзу, комісар ЄС порадила не поспішати з поданням заявки, оскільки Україна може отримати відмову. Таку ж пораду вона адресувала Грузії та Молдові.

На думку українського МЗС, представники Євросоюзу не повинні втручатись у процес прийняття рішення щодо подачі країною заявки на вступ до ЄС. Проголошуючи текст офіційної заяви, заступник начальника прес-служби МЗС Дмитро Свистков відзначив, що подання заявки на вступ до ЄС є суверенним правом кожної держави:

«Ми вважаємо, що рішення про подачу заявки на вступ у ЄС є суверенним правом будь-якої суверенної країни, яка поважає принципи свободи і демократії, прав людини, фундаментальних свобод та верховенства права. Це, зокрема гарантовано 49-ою статтею договору про ЄС. Як не одноразово підкреслював президент України Віктор Ющенко, стратегічним напрямком розвитку української держави є членство у Європейському Союзі. І ми робитимемо все можливе для досягнення цієї мети».

Речник МЗС також додав, що Україна замість стримуючих порад і заяв очікує від ЄС підтримки у своїх намірах вступити до Євросоюзу.

Заява комісара ЄС також викликала низку коментарів українських дипломатів, що працюють над питанням вступу України до Євросоюзу. Зокрема, на думку Романа Шпека, українського представника у Брюсселі, жодна з країн нових членів Євросоюзу на час подання заявки на членство не відповідала повністю критеріям ЄС, проте саме перспектива членства стимулювала процеси перетворень у багатьох країнах.

Перший заступник міністра закордонних справ Антон Бутейко вважає, що сьогоднішній ступінь готовності України увійти до Євросоюзу за багатьма параметрами не нижчий за ступінь готовності деяких інших країн на момент подання ними заявок на вступ до цієї організації.

Дипломати також наголошують, що відносини між Україною та Євросоюзом мають двосторонній характер. Україна виконує свої зобов’язання і сподівається, що ЄС також дотримуватиметься своїх зобов’язань по відношенню до України.

XS
SM
MD
LG