Спеціальні потреби

В Українi змiнюється полiтичний ландшафт


Київ - 5 травня. Виборчий блок Вiктора Ющенка лідирує в рейтингах незалежно від конфігурацій всередині блоку. А тим часом Прогресивна соцпартія Наталiї Вiтренко за кількістю прихильників наздоганяє Комуністичну і Соціалістичну партії. Такi данi зiбрали Фонд «Демократичні ініціативи» та Київський міжнародний інститут соціології.

Найбільшим сюрпризом квітневого опитування стала Наталя Вітренко. Раптове зростання рейтингу її партії, завдяки чому ПСПУ дістає шанс самостійно подолати парламентський прохідний бар`єр, соціологи схильні пояснювати частою появою полум`яної опозиціонерки на екранах телебачення. Якби вибори до Верховної Ради відбувалися зараз, за Прогресивно-соціалістичну партію Вітренко проголосували б 7% виборців – майже стільки ж, скільки й за Комуністичну партію Симоненка та Соціалістичну – Мороза.

У разі блокування з Віктором Януковичем Вітренко відчутно додає йому голосів: самостійно Партія регіонів Януковича набирає 14%, а в блоці з Вітренко, Корчинським і Медведчуком – 20. На думку соціологів, одна п`ята голосів це і є той максимум, на який на парламентських виборах може розраховувати новітня опозиція. Що ж до президентського виборчого блоку, то блок Віктора Ющенка лідирує в рейтингах незалежно від того, скільки партій до нього увійде. За різними варіантами об`єднань всередині блоку, «Наша Україна» може набрати від двадцяти семи до двадцяти дев`яти відсотків голосів виборців. Плюс одинадцять відсотків прихильників збирає партія “Батьківщина” Юлії Тимошенко.

Квітневе опитування включало й неполітичні питання. Зокрема з`ясувалося, що в Україні поменшало людей, які хотіли б залишити батьківщину назавжди. Якщо раніше серед молоді про таке бажання заявляло 25 відсотків, то тепер – тільки 8.

При цьому надії на покращення свого добробуту українці, хоч як дивно, не схильні пов`язувати з розвитком приватного підприємництва і більше сподіваються на те, що про них потурбується держава. Відповідаючи на запитання – як мають складатися стосунки між державою та громадянами – дві третини населення обирає такий варіант: «Держава повинна подбати про всіх своїх громадян та забезпечити їм гідний рівень життя». «Патерналістські настрої, що лишилися в спадок від комуністичного минулого, не зменшились, а сьогодні навіть зросли»,”– каже науковий керівник Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна:

«Власне, влада популярна, і якщо влада популярна, то хай вона, значить, забезпечить нас усім, що необхідно. І невипадково при виборі між цінностями рівності та свободи більшість громадян України, теж майже дві третини, віддає перевагу рівності. Тобто це такий небезпечний комплекс цінностей».

Відповідаючи на запитання про особисті прибутки, більшість – майже половина опитаних назвали зарплату у 200-400 гривень на місяць. Половина респондентів каже, що грошей на їжу їм вистачає, але купувати одяг чи взуття вже складно. Очевидно, до іншої половини належать ті, хто заявили, що мають персональний комп`ютер – кожен десятий, автомобіль – кожен п`ятий і мобільний телефон – кожен третій опитаний, а також ті, які твердять, що повністю чи більш-менш задоволені життям – таких в Україні 40%.

XS
SM
MD
LG