Актуально
- Радіо Свобода
- Голос Америки
Британія: втрачені таємні документи про підготовку проходу есмінця водами біля Криму знайшли на автобусній зупинці

У Великій Британії втрачені таємні документи Міністерства оборони, що стосувалися, зокрема, підготовки проходу британського есмінця HMS Defender українськими територіальними водами біля окупованого Росією Криму, знайшли на автобусній зупинці в провінції, повідомив громадський мовець «Бі-бі-сі».
За цим повідомленням, медіакомпанії передав ці документи представник громадськості, який забажав лишитися неназваним. Він знайшов ці документи рано-вранці 22 червня під дощем на мокрій купі за автобусною зупинкою в неназваному місці в графстві Кент на південному сході Англії, яке межує з лондонським регіоном. Зрозумівши, що йдеться про таємні документи, він передав їх журналістам.
У Міністерстві оборони Великої Британії заявили, що один із працівників рапортував минулого тижня про втрату документів, у зв’язку з чим розпочате розслідування.
Частина документів стосується планування мирного проходу есмінця HMS Defender біля берегів Криму, з заходженням в українські територіальні води, що їх Росія, яка нині окупує український півострів, називає своїми. Можливість такого мирного проходу військових кораблів через територіальні води інших держав гарантує міжнародне морське право.
У Міноборони прокоментували інформацію про ці документи словами: «Як і очікувала б громадськість, Міністерство оборони ретельно планує свою діяльність».
Як випливає з документа, британський корабель ішов поблизу окупованого Севастополя міжнародно встановленим маршрутом, за так званою схемою розподілу руху на морі, що має на меті уникати можливостей зіткнень у місцях із інтенсивним морським рухом.
Цей документ, як і більшість інших, що стосувалися широкого кола військових тем, був позначений відносно низьким рівнем секретності. Найбільш секретними були документи щодо планів стосовно британської військової присутності в Афганістані.
Британський есмінець HMS Defender, перебуваючи в Чорному морі, після тренувальної взаємодії з Військово-морськими силами України йшов 23 червня з Одеси до наступного місця свого візиту, Грузії, найкоротшим маршрутом, що пролягає поблизу Севастополя. Росія залучила свою берегову охорону і авіацію в намаганні змусити корабель вийти з територіальних вод, які Росія, на порушення міжнародного права, нині вважає своїми. Але британський корабель не змінив курсу.
За повідомленнями Росії, її кораблі робили попереджувальні постріли, а літаки скидали бомби попереду за маршрутом есмінця. Британія заперечила це і заявила, що росіяни проводили поблизу свої навчання, про які на кораблі знали.
На борту есмінця був кореспондент «Бі-бі-сі», який повідомив, що російські кораблі здійснювали зближення, іноді менш як на сто метрів, а в повітрі біля есмінця літали російські літаки. За словами кореспондента, постріли і вибухи було чутно десь із великої відстані.
Велика Британія підтвердила тоді, що її корабель «здійснював мирний прохід через територіальні води України» і що такі проходи можуть здійснюватися й надалі, щоб нагадувати Росії, що окупація нею українського Криму незаконна.
В суботу есмінець HMS Defender пришвартувався в грузинському порту Батумі.
Дивіться також: "Інцидент з британським есмінцем: що сталося, і що це може означати?"
Всі новини дня
- Голос Америки
«Ми знаємо про відео». Білий дім про суперечливі повідомлення щодо загибелі російського адмірала Соколова

Новий міністр оборони України Рустем Умеров заявив у вівторок в інтерв'ю Крістіан Аманпур з CNN, що якщо Соколов помер, «це хороша новина для всіх».
В ексклюзивному інтерв'ю з Києва він не підтвердив і не спростував факт загибелі Соколова під час удару.
«Він (Соколов) перебуває на наших тимчасово окупованих територіях… його там взагалі не повинно бути. Отже, якщо він мертвий, це хороша новина для всіх, що ми продовжуємо деокупацію нашої території», — сказав Умеров CNN.
Критика українського контрнаступу – непрофесійні і марні заяви. Генерал Годжес про багатоскладовість операцій ЗСУ

Тим, хто "за 8000 км" критикує, як хтось інший заходить на мінні поля і окопи та розміновує їх, повинно бути соромно самим за себе. Так тезу висловив колишній командувач Сухопутних сил НАТО в Європі, генерал США у відставці Бен Годжес під час дискусії у Вашингтоні “Перемога України: блимає жовтий сигнал?”.
Годжес відповідав на запитання Роберта Макконнелла, співзасновника Фундації США-Україна стосовно критичних зауважень на адресу дій української армії у війні.
“Це непрофесійні та марні заяви”, – сказав Бен Годжес.
Генерал нагадав, що українцям доводиться боротися без підтримки авіації, без якої США, Велика Британія чи Німеччина ніколи не посилала б своїх солдатів у бойові дії. Голос Америки також писав раніше про дискусію між експертами, які заявили, що якби наступ в Україні вела американська армія, вона би спиралася на підтримку авіації, яка б розбила укріплення противника ще задовго перед тим, як відправили б піхоту.
“Контрнаступ – це не лише те, що ми бачимо на полі бою”, – наголосив Годжес. За його словами, ЗСУ проводять багатоскладові комплексні операції, включно з роботою спецпризначенців, атаками дронів, кібер боротьбою, виведенням з ладу російських радарів та ППО та іншим.
Також, за словами Годжеса, вражаючою є робота українських військових щодо Чорноморського флоту, яка створює величезний тиск на російський генштаб.
Раніше в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки Бен Годжес також заявив, що за умов відсутності підтримки з повітря критика українського контранаступну є невиправданою. “На жаль, українці й надалі зазнають великих втрат, тому що ми, Захід, не надали їм необхідних можливостей. І я говорю саме про високоточну зброю великої дальності”, – сказав Годжес.
Генератори, павербанки та газові пальники – як українці готуються до другої зими в умовах війни. Відео
Консервація в промислових масштабах, генератори, павербанки та газові пальники – українці готуються до другої зими в умовах війни. Люди налаштовуються на найскладніший сценарій, коли Росія знову атакуватиме енергетичну інфраструктуру і будуть перебої з електропостачанням.
Чи вплинуть реформи в Україні на допомогу від США – Білий дім пояснює. Відео
США запропонували Україні перелік пріоритетних реформ для обговорення на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України. Що означає цей лист для України у контексті подальшої військової підтримки від США – у Білому Домі пояснили на запит Голосу Америки Українською.
- Голос Америки
"Не маємо права на помилку". Костін про роботу українських прокурорів з розслідування воєнних злочинів РФ

Українська правоохоронна система має розслідувати безпрецедентну кількість воєнних злочинів РФ в Україні, однак попри навантаження прокурори повинні дотримуватись найвищих міжнародних стандартів, щоб притягнути винних до відповідальності.
Так в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки генпрокурор України Андрій Костін прокоментував звіт Української гельсінської спілки на основі анонімного опитування українських правоохоронців. Звіт виявив, що їм бракує навичок для розслідування воєнних злочинів: у половині справ про воєнні злочини не ведеться досудове розслідування, а також представники Нацполіції та Офісу генпрокурора в анонімному опитуванні скаржилися на велике навантаження та брак знань і ресурсів поміж інших чинників, які ускладнюють розслідування.
У відповідь Костін пояснив, що "ця величезна кількість (злочинів), звісно, потребує розслідування та притягнення до відповідальності. І ми маємо зробити це належним чином, тому що стандарт доказів дуже важливий.... ніхто не знає, коли збирає докази щодо щойно вчиненого злочину, чи цю справу передадуть до МКС".
Він підкреслив, що українська сторона у співпраці з МКС та іншими партнерами, окрім пріоритетних напрямків - злочинів агресії, геноциду, вбивств і катувань мирного населення, примусового вивезення українських дітей, також вперше розслідує екологічні чи кіберзлочини як воєнні злочини. "Створюючи нові практики, нам треба бути впевненими, що результати наших розслідувань заслуговуватимуть довіри на міжнародному рівні та будуть сприйняті міжнародним товариством як справжнє справедливе правосуддя. Це наша головна відмінність від держави-агресора", - додав він.
"Одним з елементів стратегії також є поєднання справ. Тому, коли ми розуміємо, наприклад, що кілька ракетних і безпілотних атак були здійснені, наприклад, одним підрозділом російської армії, ми можемо спробувати об’єднати ці випадки в один великий, тому що у цьому випадку нам буде легше встановити ланцюжок командування", - пояснив високопосадовець.
За словами генпрокурора, Київ співпрацює із міжнародними інституціями, а також із Міністерством юстиції США та Федеральним бюро розслідувань "не тільки з точки зору співпраці в конкретних справах, а й для нарощування потенціалу, також навчання наших прокурорів і слідчих, тому що ми підходимо до нових шляхів, і ми не маємо права на помилку".
Росія не визнає причетність до злочинів проти мирного населення попри наявність численних доказів і свідчень.
Форум