Спеціальні потреби

Холодний прийом американської делегації на саміті в Китаї


Холодний прийом американської делегації на саміті в Китаї. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

Холодний прийом американської делегації на саміті в Китаї. Відео

В Китайському Ханчжоу розпочався дводенний саміт Великої Двадцятки. Ці 20ть провідних економік світу забезпечують близько 90 відсотків світового ВВП. Барак Обама востаннє відвідує Китай у статусі президента. Він зробив акцент на Азію центральним елементом своєї міжнародної політики і ця подорож мала підбити підсумки його зусиль у переорієнтації на Схід. Але перші ж хвилини перебування Обами на китайській землі символічно підкреслили непрості відносини між двома найбільшими економіками планети.

Подорож у Китай розпочалася для Обами з несподіваного дипломатичного загострення. Китайська сторона не подала трап до президентського літака. Обамі довелося виходити через двері у хвості лайнера, скориставшись вмонтованими східцями. Обама - єдиний президент на саміті, якому до літака також не постелили червону доріжку. Пізніше на прес-конференції він спробував віджартуватися:

«Я б не перебільшував важливість цього. Подібні речі трапляються не вперше і не лише тут. Таке ставалося в інших країнах, у тому числі наших союзниках. Частково причина в тому, що США мають набагато більшу присутність ніж багато інших країн. У нас багато літаків, гелікоптерів, машин. Багато персоналу. Знаєте, для країни, яка приймає, це деколи може бути занадто»

Неподаний трап був не єдиним загостренням між китайською та американською сторонами. Ще в аеропорту, китайські супроводжуючі не дозволили американським медіа відзняти приліт президента. Інцидент не залишився без уваги американського президента:

«Одна річ, яку я скажу. Ми не будемо вибачатися за те, що наполягаємо на більшому доступі медіа. Я про це говорю з часу мого першого візиту сюди. Для нас важливо захищати ці цінності».

Американські ЗМІ повідомляють, що Китайські посадовці систематично втручалися у їхню роботу. Змінювали правила, обмежували доступ до подій та двосторонніх зустрічей. Навіть коли Президенти США та Китаю вийшли на спільну прогулянку, це дозволили знімати лише одному ЗМІ, замість запланованих шести.

Переговори Барак Обама і Сі Цзіньпін у суботу тривали кілька годин і віч на віч, і у складі широких делегацій. Проблема порушення свободи слова та прав людини в Китаї була однією з кількох точок напруження. Також гострим залишалися теми кібер-безпеки, експансії у Південно Китайському морі та економічного протекціонізму, до якого вдається офіційний Пекін. Але у Білому Домі наполягають, дві країни за останні роки навчилися знаходити компроміси де це можливо.

На саміті США та Китай, два найбільших забруднювачі повітря у світі, підписали угоди, про приєднання до Паризьких домовленостей щодо зменшення викидів вуглецю в атмосферу.

«Ми єдині у цьому питанні. Оскільки ми віримо, що серед усіх викликів, які перед нами стоять, кліматичні зміни можуть визначити контури цього століття більше ніж будь-який інший виклик…. На зустрічі у Грудні у Парижі, близько 200 країн створили план, яким можна спрямувати світ до майбутнього з низьким рівнем викиду вуглецю. Колись, можливо, ми назвемо це днем, коли ми вирішили врятувати нашу планету», - сказав президент Обама.

Також історія визначить наскільки правильними та ефективним було рішення Барака Обама у 2009 оголосити переорієнтацію американської зовнішньої політики з інших регіонів на Схід, де Китай перетворюється на домінантну силу. Стратегією США було встановлення співпраці з іншими країнами – як Індія, Корея, В’єтнам – для стримування Китайського впливу. Але також налагодження економічної співпраці з усіма, адже 4 з 5 найбільших економік світу розташовані саме у Тихоокеанському регіоні.

XS
SM
MD
LG