Спеціальні потреби

Нинішнє керівництво МОЗ підозрюють у відновленні старих схем закупівель


Вакцина від поліомієліту
Вакцина від поліомієліту

«Є тендерна мафія, яка два місяці саботувала і не підписувала контракти, зараз, ймовірно, саботуватиме поставки», - вважають у Центрі протидії корупції.

Офіційний сайт UNICEF Україна оприлюднив терміни поставок в Україну вакцин, які цей дитячий фонд ООН закуповує на замовлення українського Міністерства охорони здоров’я (МОЗ). Зокрема, до кінця травня має прийти нова бівалентна вакцина проти поліомієліту.

Цього року закупівлі ліків та вакцин здійснювали міжнародні організації, така система ефективніша та дозволяє економити, зазначає заступник міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець. Між тим, активісти Центру протидії корупції вважають, що нове керівництво МОЗ може спробувати повернути старі схеми закупівель.

У 2016 році ЮНІСЕФ здійснює закупки вакцин за бюджет минулого року, зазначила медичний експерт ЮНІСЕФ Катерина Булавінова. Вже до кінця травня в Україну має надійти перша партія вакцини для профілактики гепатиту-В, а також бівалентна вакцина проти поліомієліту.

«Розвезення по території України здійснюється самим фондом ЮНІСЕФ, точніше, за його кошти. Це дещо незвичайно, але така склалась ситуація, потрібна була така допомога. Тому розвезення здійснюється державним підприємством «Укрвакцина», але за фінансової підтримки ЮНІСЕФ», – зазначає Булавінова.

Міжнародні закупівлі тривають і вже перейшли у фазу поставок лікарських засобів і вакцин, розповідає заступник міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець. Така система закупівель, за його словами, дозволяє зекономити кошти, до того ж за розвезення вакцини також платить ЮНІСЕФ.

«На даний момент із загального об’єму коштів, які ми перерахували, яких було 2 мільярди 197 мільйонів гривень, поставлено і розвезено по Україні приблизно на 380 мільйонів гривень. Якщо порівняти ціну, за яку ми закуповували вакцину по туберкульозу і ту ціну, за якою закуповує ЮНІСЕФ, то різниця приблизно в 4 рази дешевша, ніж та вакцина, яка була закуплена в 2014 році», – зазначає Перегінець.

Тим часом активісти Центру протидії корупції побоюються, що після зміни керівництва МОЗ повернеться до старої схеми закупок вакцин.

Шафранський ніколи не був зацікавлений, щоб міжнародні закупівлі взагалі відбулися

Адже міжнародні закупки фактично забрали велику годівницю з МОЗ і віддали всі ці гроші міжнародним організаціям, зазначає член правління Центру протидії корупції Олександра Устінова. Для прикладу, щодо туберкульозу економія виявилась 60% у порівнянні з цінами минулого року, пояснює Устінова, тож ці 60 відсотків раніше лягали комусь у кишеню.

«Що зараз для цього робиться? Є так звана тендерна мафія, яка два місяці саботувала і не підписувала контракти. Зараз, ймовірно, саботуватиме поставки. А є інше питання, що прийшов новий виконувач обов’язків Шафранський, який ніколи не був зацікавлений у тому, щоб міжнародні закупівлі взагалі відбулися», – говорить Устінова.

Між тим, заступник міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець зазначив, що альтернативи міжнародним закупівлям наразі для України немає. Підтримав таку позицію і прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. За словами Перегінця, цього року ліки та вакцини надходять значно швидше, то ж люди можуть бути впевнені, що гроші витрачають за призначенням, - запевняє заступник міністра охорони здоров’я.

Дивіться також: Ці 4 факти про поліомієліт необхідно знати кожному

Ці 4 факти про поліомієліт необхідно знати кожному. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:13 0:00

XS
SM
MD
LG