Спеціальні потреби

Панамагейт – початок закручування гайок в офшорному бізнесі?


Проти фігурантів Панамагейту можуть завести справи у США - експерт. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:00 0:00

Проти фігурантів Панамагейту можуть завести справи у США - експерт. Відео

Панамагейт, у вирії якого опинились президенти, високопоставлені чиновники та інші публічні особи різних країн, може стати останньою краплею, яка підштовхне до більш жорсткої регуляції цієї сфери. Так вважає політичний оглядач, в минулому співробітник USAID, Джошуа Коен.

НЛ: Офшорний бізнес не є незаконним, він не заборонений, офшорні компанії є нормальною світовою практикою. Втім, наразі помітний рух у напрямку посилення правил цієї сфери. Що станеться після цього останнього скандалу?

ДК: Країни, громадяни яких були задіяні в скандалі, точно більшість західних країн, будуть проводити власне розслідування по кожній окремій справі для того, щоб встановити, чи мали місце порушення закону, в тому числі податкового. В принципі, офшорна діяльність є законною. Чимало великих компанії, починаючи з Apple, використовують офшори для зручності, як стратегію мінімізації податків, яка є абсолютно законною. Нам може це не подобатись, але, так, вони відповідають перед своїми акціонерами, мінімізуючи податки компанії. Разом з тим, регуляторні органи після цього скандалу потрапили під тиск, під великою лупою перевірити всіх, названих у документах: перевірити, хто платить податки, хто – ні. Паралельно з цим, скоріш за все, буде спроба мінімізації податкових переваг у таких зонах. В Ірландії, скажімо, корпоративний податок лише 12 відсотків, тоді коли в інших країнах – 35, Компанії та корпорації, звичайно, будуть намагатися попасти під такі юрисдикції. Я думаю, зараз ми почуємо заклики від країн світу, особливо звідти, де правлять політичні сили лівого нахилу, робити більше для гармонізації податкових систем, для того, щоб компанії не змогли грати у ці податкові ігри та шукати податкового притулку за рахунок інтересів своїх власних країн.

НЛ: Поки що Білий Дім каже, що зарано робити якісь поспішні висновки, вони роблять оцінку ситуації. Що буде робити Білий Дім і чи існує якісь механізм у таких ситуаціях?

ДК: Існує певний механізм. Цікаво, що поки ніякі американські громадяни не фігурують у справі. Щоправда, будуть оприлюднені нові інформації, і я буду шокований, якщо не буде жодного американця, але поки що Вашингтону нема чого розслідувати. Однак, США мають певні інструменти. Податкова Служба вимагає, щоб були заповнені певні форми та декларації. Якщо у цих нових документах будуть названі особи, які не виповнили податкові вимоги чи подали неправдиву інформацію, США мають всі механізми притягнути порушників до відповідальності.

НЛ: Якщо наприклад особа-негромадянин США порушила американській закон, чи можуть США притягати їх до відповідальності?

ДК: Звичайно. Якщо ці люди використали у якійсь спосіб американську банківську систему, їх будуть притягати до відповідальності. Ви це бачили на прикладі ФІФА. Блаттер знаходиться під слідством, інші були арештовані. Навіть, якщо вони не жили у США, але у них були зв’язки з американською фінансовою системою, американські правоохоронці будуть розглядати ці справи. Офшорна корупція завжди була пріоритетом Вашингтона. Навіть якщо не виявиться жодного американського громадянина чи компанії, США будуть вивчати справи тих іноземних фізичних та юридичних осіб, які могли порушити американські закони. Але на це підуть навіть не тижні, а місяці, тим більше що будуть нові витоки.

НЛ: Українці наразі занепокоєні тим, чи вплине цей скандал на них як на країну. Чи буде довіра до Порошенка, його команди та їх країни в цілому. Чи може Україна розраховувати й далі на отримання фінансової допомоги від Заходу, включно з МВФ?

ДК: Ось що я думаю: звичайно, це удар по іміджу. Пересічна людина лише бачить – президент України Петро Порошенко має офшорні компанії. Звичайнщ, ніхто не буде детально розбиратися, чи було в діях президента порушення закону. Юристи, до речі, кажуть, що не було. Але це вплине на імідж країни. Позитивна новина у тому, що посол США в Україні Джеффрі Пайетт сказав: скандал не повинен вплинути на відносини США з Україною, так само висловися і голова Європейської місії. Партнери та прихильники України вже шукають шляхи мінімізації шкоди від цього скандалу для відносин. Не думаю, що це позначиться на наданні допомоги Україні, але імідж її дещо постраждав.

  • 16x9 Image

    Наталія Леонова

    Ведуча, репортер і редактор української служби "Голосу Америки". Перед тим, як приєднатися до команди "Голосу Америки" у 2003 році, працювала юристом в одній із київських юридичних фірм. Також координувала діяльність шведської гуманітарної організації, яка займається реабілітацією хворих українських дітей. Здобула магістерський диплом з міжнародного публічного права Київського інституту міжнародних відносин. Захоплюється йогою.  

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG