Спеціальні потреби

Звільнення Надії Савченко може допомогти Росії в ПАРЄ – Андреас Ґросс


Андреас Ґросс, доповідач ПАРЄ щодо Росії
Андреас Ґросс, доповідач ПАРЄ щодо Росії

Президентський комітет ПАРЄ на чолі з головою Асамблеї Анн Брассер відвідав 15-16 січня столицю України і провів зустрічі з керівництвом країни. Візит відбувся напередодні січневої сесії ПАРЄ в Страсбурзі, де буде вирішуватися подальша доля співпраці Росії і Парламентської асамблеї Ради Європи, і керівництво Асамблеї знайомилося з думкою українських лідерів з цього приводу.

Сесія починається 26 січня і триватиме тиждень. Питання про відновлення (або не відновлення) повноважень російської делегації в ПАРЄ у повному обсязі буде розглянуто членами Асамблеї у четвер, 29 січня. Варто нагадати, що російська делегація в квітні 2014 року - через анексію Росією Криму і військової допомоги сепаратистам на сході України - була позбавлена права голосувати в ПАРЄ, входити до складу керівних органів Асамблеї і брати участь в її спостережних місіях. У відповідь на це рішення російські депутати бойкотували літню і осінню сесії ПАРЄ 2014 року, і майбутнє засідання Асамблеї - перше за вісім місяців, в якому вони візьмуть участь.

Російських парламентаріїв на січневій сесії ПАРЄ очолить голова Держдуми Сергій Наришкін, але він пробуде в Страсбурзі лише два дні, і голосування про подальшу долю російської делегації чекати не буде.

Один з тих, хто побував від ПАРЄ в Києві, доповідач Асамблеї щодо Росії Андреас Ґросс, розповів Російській службі «Голосу Америки» про те, що може чекати російську делегацію на січневій сесії в Страсбурзі.

Даніла Гальперович: Ви тільки що побували в Києві, розкажіть, будь ласка, що думають українські політики про російську участь в ПАРЄ?

Андреас Ґросс: Президентський комітет ПАРЄ відвідав Україну, і у нас тепер є збалансована картина, так як минулого року ми відвідували Думу, а в цьому - Верховну Раду, ми знаємо весь спектр думок. Ми зустрічалися з президентом і прем'єр-міністром, з міністром закордонних справ і спікером парламенту. Я дуже хотів почути від спікера Ради, представляє він можливість співпрацювати в одній робочій групі з подолання конфлікту разом з представниками Держдуми і ПАРЄ. Він не поставився до цієї ідеї повністю негативно, і я сказав йому, що Сергій Наришкін буде готовий обговорити проблему звільнення військовополонених, зокрема, пані Савченко. Я також сказав йому, що з опонентом потрібно говорити, щоб дати йому зрозуміти, які помилки він зробив і як їх можна виправити. Але він також не дав ніяких обіцянок, і в цілому, всі люди в Києві, з якими ми говорили, висловлювалися вкрай негативно з приводу відновлення повноважень російської делегації в ПАРЄ.

Д.Г .: Які доводи вони призводять проти повернення Росії частини її повноважень?

А.Ґ .: Вони говорили, що це буде абсолютно невірним сигналом, так як Росія відповідальна за ескалацію конфлікту. Так що поки що я можу лише повторити те, що говорив в минулому році, перебуваючи в Москві: якби голосування в ПАРЄ за повноваженнями Росії відбулося сьогодні, то ідея їх відновлення була б відкинута більшістю. Тому ми повинні зараз думати над тим, як це змінити, і, зокрема, фактором такої зміни могло б бути звільнення цієї жінки (Надії Савченко - Д.Г.), яка не тільки є депутатом парламенту України, а й членом делегації України в Асамблеї. Це стало б позитивним сигналом, хоча я не впевнений, що такого кроку було б достатньо.

Д.Г .: Ви, як людина, яка, судячи з численних ваших заяв, воліє діалог, намагаєтеся знайти якийсь шанс для Росії повернутися в ПАРЄ і брати участь в дискусіях - і бути розкритикованою, але бути присутньою при цій критиці і відповідати на неї. У цей же самий час Європарламент каже, що Європі потрібно бути жорсткішим щодо Москви, можливо, навіть посилити санкції. Вас не бентежить, що дві європейські організації посилають суперечливі один одному сигнали?

А.Ґ .: У цій сфері Європарламент - поганий порадник, тому що їм, звичайно, легко обговорювати і засуджувати державу, яка не є членом їхньої організації. Але їхні заяви відображають настрій в Європі щодо Росії, і настрій цей дуже поганий: Росія повністю втратила довіру, і люди налаштовані по відношенню до неї все більш агресивно. Це емоції, але емоціями не можна керуватися, коли обговорюються такі речі, як повноваження Росії в ПАРЄ. Потрібно проявити мудрість і робити кроки, які б зумовили якісь зміни. Щоб переконати росіян у тому, що вони зробили велику помилку, потрібно з ними говорити. У логіці Європарламенту, яку тільки вітає російська пропаганда, подальший розвиток ситуації - це силове зіткнення, а хто цього хоче?

Відео - найголовніше

Мистецтво про непереможну силу жінки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:27 0:00
XS
SM
MD
LG