Спеціальні потреби

Україна має великі шанси позбутися всеохопної сили олігархів – експерт


Андерс Аслунд
Андерс Аслунд

З часу Революції гідності й початку війни на сході України шанси українців позбутися всеохопної сили олігархів суттєво зросли. Таку думку в інтерв’ю Українські службі «Голосу Америки» висловив старший науковий співробітник Інституту міжнародної економіки Пітерсона (США) Андерс Аслунд.

«За останні роки статки українських олігархів скоротилися дуже сильно. Достатньо подивитися на оцінки їх впливовості виданням «Форбс», і ви зрозумієте, що металургічна галузь перебуває у занепаді через несприятливий бізнес цикл. І, схоже, буде знаходитись у такому стані протягом багатьох років. Втрати на Донбасі очевидні й саме там знаходиться левова частка олігархічного бізнесу», – зазначає аналітик.

Він перконаний, якщо енергетична галузь в Україні таки буде реформована – це забере великий шматок прибутків олігархів, які досі вигравали від субсидування підприємств.

«Також не забувайте про громадянську активність, яка зросла в Україні, – наголошує Ардерс Аслунд. – Демократія – проти олігархів. Якщо все це врахувати, то, думаю, Україна має дуже великі шанси позбутися всеохопної сили олігархів».

Аналітик наголошує у своєму регіоні Україна лишилась чи не єдиною подібною силою в руках олігархів, що на сьогоднішній день є радше вийнятком із правил.

«Ми також бачимо, що олігархи дуже старомодно зорієнтовні на ринку. Вони не надто помітні в аграрному секторі, в хай-тек технологіях й поготів – у аутсорсингу. Тому, я був би щиро здивований, якби Україні не вдалося встановити контроль над олігархами», – доводить експерт.

Менш оптимістично цю ситуацію бачить старший співробітник Інституту Катона – Андрій Ілларіонов, який відмовляється судити ситуцацію так категорично.

Він погоджується – минулий рік справді призвів до суттєвих змін у політичній мапі країни, загалом, і до змін у впливах тих чи інших груп, партій і сил, зокрема.

«Ймовірно, справді деякі групи, які у вас традиційно прийнято, називати олігархічними – ослабли, – коментує Андрій Ілларіонов. – І, вочевидь, однією з таких груп є група Ахметова, але я невпевнений, що те саме можна сказати щодо групи Коломойського, чи групи Порошенка. Ця ситуація не є однозначною».

Ілларіонов застерігає: коли той чи інший бізнесмен опиняється у політичній владі: навряд можна говорити про те, що його ресурси чи можливості скоротились. Навіть, якщо потоки його фінансових ресурсів справді зменшились.

«Політичні ресурси, здатні замінювати фінансові в значно більшому об’ємі. Тому можна лише сказати, що змінилась конфігурація політичної системи України, але казати, що політична система вашої країни перестала бути олігархічною я б не поспішав», – резюмує він.

Нагадаємо, на початку нового 2015 року українське видання «Дзеркало тижня» оприлюднило результати соціологічного дослідження, проведеного на його замовлення, Київським міжнародним інститутом соціології.

Згідно данних дослідження, кожен четвертий українець хоче «розкуркулити» олігархів. 26 відсотків українців не проти відібрати власність у олігархів, а 90% українців вважають, що ті продовжують залишатися впливовою політичною та економічною силою в країні.

  • 16x9 Image

    Тетяна Харченко

    Має більш ніж 16-річний досвід у журналістиці. Починала з роботи кореспондентки на радіо «Континент» у Києві. Відтоді працювала журналісткою на телеканалі СТБ, а також у виданнях: «Україна молода», «Газета по-українськи», «Новинар»; спеціальною кореспонденткою і текстовою редакторкою ранкових випусків телеканалу СІТІ, оглядачкою та головною редакторкою сайту «Медіа Бізнес»; дописувала для National Geographic Україна.

    Має дві вищі освіти – за першою – фольклористка й викладачка української мови та літератури. Диплом режисерки документального кіна отримала як стипендіатка програми Fulbright, в американському університеті Wake Forest, що у Північній Кароліні.

    Є авторкою кількох документальних короткометражних фільмів, два з яких – «Пісні надії» та «Солдат-метелик» – були показані на американських кінофестивалях: RiverRun International Film Festival та Princeton Film Festival. З «Голосом Америки» була від весни 2014 року до осені 2017 року. Працювала як відеооператорка, журналістка та продюсерка. Відзняла серію сюжетів про українську діаспору в США з Бостона, Нью-Йорка, Парк-Сіті, Балтимора, Вашингтона, Арлінгтона, Нью-Джерсі та Лос-Анджелеса.       

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG