Спеціальні потреби

Україна потребує нового «плану Маршалла» - Андерс Аслунд


Київ
Київ

Захід повинен надати фінансову допомогу Україні – і не тільки кредити, а й великі гранти, пише Андерс Аслунд у Financial Times. Як і повоєнна Європа, Україна потребує нового «плану Маршалла» для відновлення своєї економіки.

Для цього є всі підстави, пише автор: по-перше, причина економічного спаду – це війна, яку Кремль розв’язав проти України, зруйнувавш електростанції та затопивши вугільні шахті на Донбасі. По-друге, як і Європі після війни, Україні необхідно відновлювати свою державу та економіку. По-третє, якщо фінансову допомогу надаватимуть у вигляді кредитів, які потрібно буде повертати, Україна ніколи не стане фінансово стабільною. По-четверте, «план Маршалла» ставив за мету захист вільних країн від військових і диверсійних загроз СРСР, а нині Європа повинна протистояти такій самій серйозній загрозі, цього разу – з боку Росії.

І, нарешті, самому Заходу потрібен новий союз. «НАТО недостатньо, і жоден інший союз не включає і ЄС, і США […] Нині ЄС, США, Канада, Японія та інші західні країни спільно підтримують Україну. Їм усім була б корисною більш глибока співпраця. Захід буде змушений об’єднатися, щоб зупинити Путіна», -- пише Аслунд.

Головною відмінністю від повоєнного «плану Маршалла», на його думку, має стати те, що цього разу провідну роль повинен відігравати ЄС, і він повинен почати діяти у грудні, на запланованій конференції донорів, після того, як в Україні буде сформовано новий уряд.

Ізраїльська газета The Jerusalem Post надрукувала статтю під заголовком «Єврейський лідер порівнює Східну Україну з Сектором Газа». У ній вона цитує слова правозахисника Йосипа Зіссельса, голови Асоціації єврейських громад в Україні, який порівняв окупований проросійськими сепаратистами Донбас із зоною конфлікту між Ізраїлем і Гамасом, висловивши песимізм з приводу майбутнього організованих єврейських спільнот на сході України.

Водночас ті, хто виїхав з Донецька, Луганська та інших захоплених бойовиками територій до Ізраїлю, «ніколи не повернуться в Україну, тому що в тих місцях вони ніколи не матимуть спокою», сказав Йосип Зіссельс.

В інтерв’ю, яке правозахисник дав газеті у столиці Грузії Тбілісі, він також видавався «оптимістично налаштованим щодо шансів неонацистської партії «Свобода» на майбутніх виборах, пише видання.

«Москва називала «Свободу» та схожі групи доказом того, що до влади в Києві прийшли фашисти та антисеміти. «Свобода» втратила підтримку електорату», сказав Зіссельс, пославшись на поразку Олега Тягнибока на президентських виборах, який набрав 1,16% голосів».

Згідно з опитуванням фонду «Демократичні ініціативи» Ілька Кучеріва, «Свобода» не потрапляє до Верховної Ради, а «Правий сектор», ще одна права сила, теж з усіх сил намагається позбутися репутації антисемітів, пише газета.

XS
SM
MD
LG