Спеціальні потреби

У Криму порушують права людини – Human Rights Watch


Війська Міністерства внутрішніх справ Росії не пропускають кримських татар через прикордонний пункт, що розділяє Крим і Херсонську область, які хочуть зустрітися з їхнім лідером Мустафою Джемілєвим. 3 травня 2014 р.
Війська Міністерства внутрішніх справ Росії не пропускають кримських татар через прикордонний пункт, що розділяє Крим і Херсонську область, які хочуть зустрітися з їхнім лідером Мустафою Джемілєвим. 3 травня 2014 р.

Брутальні порушення прав людини в Криму місцевими органами влади почалися одразу після російської окупації півострова.

Про порушення прав людини в Криму йдеться у звіті міжнародної організації Human Rights Watch, оприлюдненому в понеділок.

Росія порушує численні зобов’язання, які країна-окупант повинна виконувати, згідно з міжнародним законодавством, зокрема у сфері захисту прав людини, повідомляє HRW. У звіті під назвою «Згортання прав: порушення в Криму» обсягом у 37 сторінок та в супутньому відеозаписі задокументовано приниження та залякування жителів Криму, які не підтримують дій Росії в Криму, зокрема кримських татар, а також активістів і журналістів. Звіт засновано на 42 бесідах з членами кримськотатарської спільноти, активістами, журналістами, юристами та іншими в Криму, Києві, Львові та Москві.

Влада не зупиняє серйозні порушення прав людини воєнізованими угрупованнями, як-от викрадення проукраїнських активістів та інших осіб, які, як вважають, критично налаштовані щодо Росії. Жителі Криму, які були громадянами України, змушені або прийняти російське громадянство, або фактично стати іноземцями на своїй землі без гарантії, що їх не буде депортовано, йдеться у звіті. Ті, хто збереже громадянство України, не матимуть права займати державних та муніципальних посад.

«У той час як увагу світової спільноти зосереджено на воєнних діях у Східній Україні, порушення прав людини в Криму почастішали, – каже дослідник HRW з Європи та Центральної Азії Юлія Горбунова. – Під різними приводами, наприклад, боротьбою з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважилися відкрито критикувати дії Росії на півострові».

Як повідомляє HRW, Росія та місцеві органи влади в Криму використовують розпливчасте російське законодавство щодо боротьби з екстремізмом для оголошення численних «антиекстремістських попереджень» Меджлісу, представницькому органу кримських татар. Такі попередження можуть призвести до закриття Меджлісу та до кримінального переслідування його членів. Влада здійснює обшуки в десятках приватних будинків кримських татар, мечетях та мусульманських школах у пошуках «наркотиків, зброї та забороненої літератури», йдеться у звіті.

У січні 2015 року засоби масової інформації в Криму повинні перереєструватися відповідно до російського законодавства. Місцева влада залякує проукраїнські та кримськотатарські ЗМІ, обшукує їхні приміщення, закриває або погрожує їх закрити.

Інші країни та міжнародні організації не повинні забувати про дотримання прав людини в Криму, застерігає HRW. Від Ради Безпеки ООН потрібно домагатися ухвалити резолюцію з вимогою повного виконання порад щодо ситуації в Криму, викладених у звітах щодо України Місії з нагляду за правами людини при ООН.

«У міжнародній спільноті лунають гучні протести щодо Криму, – каже Горбунова. – Однак цього недостатньо, щоб зупинити порушення. Потрібно робити більше, і світ повинен пильно стежити за тим, що відбувається в Криму».

XS
SM
MD
LG