Спеціальні потреби

Російська влада знищує національні структури кримських татар – експерт


Сімферополь – Російська влада анексованого Криму після показової розправи над Меджлісом кримськотатарського народу взялася за національний з'їзд кримських татар – Курултай. Щоправда, цього разу «влада» формально ні при чому. Ідею організувати альтернативний Курултай озвучив колишній український держслужбовець, а нині – голова громадської організації, що претендує на роль головного посередника між владними структурами та кримськими татарами. Експерти прогнозують, що атаки на традиційні кримськотатарські суспільно-політичні інститути триватимуть.

Із моменту появи громадської організації «Кирим бірлігі», що в перекладі означає «Єдність Криму», в Меджлісі заговорили про спробу створення лояльних російської влади, «кишенькових» структур з числа кримських татар. На чолі новоутвореної організації став бізнесмен Сейтумер Німетуллаєв, який до анексії Криму називав себе «кримським татарином українського походження», й успішно опанував не лише бізнес, а й держслужбу, у 2006 році очоливши Генічеський район. Свого часу Німетуллаєв зробив і політичну карʼєру, був керівником місцевого відділення Партії регіонів.

Новий Курултай обіцяють створити до жовтня 2015

Різка критика виконувача обов’язків «глави Республіки Крим» Сергія Аксьонова на адресу Меджлісу пролунала практично одночасно з заявою «Кирим бірлігі» щодо проведення нового Курултаю. Аксьонов заявив, що «не бачить сенсу спілкуватися з організацією, яка не має реєстрації в російському правовому полі». Німетуллаєв заговорив про те, що хоче скликати новий Курултай відповідно до російського законодавства.

Той Курултай – такий, яким він є, – не може представляти волю кримськотатарського народу
Сейтумер Німетуллаєв

«Я вважаю, що той Курултай – такий, яким він є, – не може представляти волю кримськотатарського народу. У нас сьогодні є всі можливості припинити існування цього Курултаю, призначити нові вибори, провести їх», – заявив Сейтумер Німетуллаєв.

Для демонстрації серйозності намірів були озвучені не лише плани, але й дата, до якої мають обрати новий Курултай, – жовтень 2015 року.

«Паралельний» Курултай буде самопроголошеним – експерт

Сейтумер Німетуллаєв і сам визнає, що повноважень у його громадської організації на проведення виборів до національного з’їзду немає. Однак це питання він планує вирішити з юристами, щоб знайти у правому полі Російської Федерації можливості для реалізації своїх планів.

Експерт Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос переконаний, що створення альтернативної структури можливе лише за підтримки російської влади.

«Її вартість, її ціна у справжніх політичних розкладах буде мінімальною. Але Росія зможе використовувати їх («альтернативні» структури кримських татар – ред.) для досягнення тих чи інших цілей, для маніпулювання громадською думкою, для подальшого розколу національного руху кримських татар, його знищення, а саме на це спрямовані ці зусилля», – зауважив Ігор Семиволос.

Репресії проти кримськотатарських активістів триватимуть – Меджліс

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз 29 вересня зустрічався з представником президента Російської Федерації в Криму Олегом Белавенцевим. За словами заступника голови Меджлісу, незважаючи на доброзичливий тон бесіди в цілому, ілюзій щодо реальних цілей влади у нього немає.

Діалог заради діалогу нікому не потрібний – ані владі, ані Меджлісу. Принципи, які декларує Меджліс, дуже незручні для влади
Ахтем Чийгоз

«Діалог заради діалогу нікому не потрібний – ані владі, ані Меджлісу. Принципи, які декларує Меджліс, дуже незручні для влади. Приміром, наше право на самовизначення, про яке ми нагадали на Курултаї 29 березня цього року», – нагадав Чийгоз.

Водночас, на його думку, варто очікувати і подальших репресій і тиску на членів представницьких органів кримських татар – Меджлісу і Курултаю, а також активістів національного руху.

Курултай кримськотатарського народу – форма національної суспільно-політичної організації кримських татар, що претендує на повноважне представництво кримськотатарського народу. Перший зʼїзд делегатів Курултаю відбувся в 1917 році, другий – аж у 1991 році. Для кримських татар Курултай протягом усього періоду його існування є демократичним інструментом вирішення загальнонаціональних питань шляхом делегування повноважень. Делегати обираються терміном на 5 років за змішаною системою і працюють на громадських засадах. Останні вибори в Курултай відбулися в 2013 році.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG