Спеціальні потреби

Рада має місяць на реформи, а майбутнє Сходу під питанням - Захід про вибори


"Вітаю Україну з хорошими виборами. Я бачу чітко, що українці обрали шлях до побудови сучасної європейської країни на базі реформ, які охоплять все суспільство", - твітує сьогодні до українців єврокомісар Штефан Фюле.

Вітання єврокомісара - показові щодо реакції Заходу на вибори та їх результат. У тій же категорії і вже традиційні мотиви, мовляв, Путін створив ту, Україну, якої боявся.

"Чи усвідомлює Путін хоча б віддалено, що саме в результаті його дій створено саме ту Україну, якої він не хотів?", - нахвалює українців Том Ніколс професор Коледжу ВМС США.

На тлі шанобливих вітань, очікуваних похвал та запевнень у підтримці виділяються голоси коментаторів, які звертають увагу на проблеми самих виборів та виклики з якими після виборів зіткнеться Україна.

На те, що без додаткової фінансової допомоги Заходу Україні загрожує дефолт задовго до виборів вказували і у впливовому виданні "The Economist" і у рейтинговій агенції "Мудіс". Тепер коментатори наголошують - важливо щоб Захід не забарився підтримати Київ.

"Після виборів, Заходу важче буде ігнорувати Україну та зводити Росію у пріоритет", - відзначає німецький аналітик Ульріх Шпек.

Едгар Рінкевічус, міністр закордонних справ Латвії, пише - Україну не можна ігнорувати.

"Українці чітко показали, що хочуть, щоб Україна була на європейському напрямку. Це не можна ігнорувати, але попереду довгий шлях реформ", - пише дипломат.

Саме від реформ залежатиме майбутнє і новообраної Ради і самої України - вважає доцент школи дипломатії Американського університету (Вашингтон) Кіт Дарден.

На думку дослідника, на додаткову підтримку від Заходу чекати не варто.

"У січні можна очікувати грошей від МВФ - якщо Україна матиме бюджет та задовольнить інші базові вимоги - але цього не буде достатньо, щоб підтримати економіку України, тож знадобляться дуже серйозні реформи. Йдеться про скорочення державних видатків, скорочення залежності від субсидій від Росії. В України попереду дуже важкі часи. Я не думаю, що Захід надасть багато ресурсів, які б дозволили Україні і далі жити так, як вона звикла. Тобто з усіма соціальними послугами, які вона має, з великим державним апаратом. Попереду дуже болючий період", - відзначив Дарден.

Росія утримається від агресії до весни - експерт
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

Якщо ж реформ не буде, незадоволення українців може виплеснутись на вулиці, підірвати Раду а з нею і саму українську державність - каже Кіт Дарден.

Він попереджає кредит довіри українців до Ради становить рівно місяць.

"Нова Рада має значний вплив. Депутати можуть зробити дуже багато. Народ очікує, що щось буде зроблено і готовий піти на певні жертви. Вже у наступний місяць мають відбутись зрушення. Україну чекають непрості часи - з реформами чи без. Але якщо не використати цей період для кардинального реформування надзвичайно корумпованої та недієздатної влади, ця Рада довго не протримається. Це стосується і самої України", - вважає Дарден.

Інші коментатори звертають увагу на низьку явку на виборах.

Кажуть, це - свідчення того, що українці у політику не надто вірять, і після Євромайдану більше покладаються на вуличні протести для донесення думок до влади/

Сприймати низьку явку як сигнал перестороги сьогодні радив Україні міністр закордонних справ Словаччини Мирослав Лайцак.

У Twitter він написав : "Еліта має звернути увагу на низьку явку українців".

Експерти звертають увагу і на голосування на сході. Окремі оглядачі вказують, з огляду на малу явку, регіон і після виборів залишається не включеним у політичний процес.

"Вибори в Україні підтвердили, що у тих частинах, які контролює уряд, виборці підтримують європейський вибір", - пише Ян Бреммер з аналітичного центру "Євразія груп"

А журналіст Алек Лунь відзначає : "Вибори пройшли досить гладко, окрім факту, що 5 мільйонів не могли взяти у них участь".

Натомість, Кіт Дарден з Американського університету (Вашингтон) відзначає :

"Ми щойно стали свідками низької явки виборців у тих регіонах країни, представленість яких у владі зараз особливо важлива. Що більше людей припиняють брати участь в українських політичних процесах, то гірше для стабільності країни".

Дарден відзначає - оскільки Схід не включився у вибори, не можна говорити про те, що там підтримують курс на реформи.

"Мене непокоїть, що відбудеться після півроку неспокою та реформ. Як все це вплине на єдність країни?", - відзначив Дарден.

Застій 2.0: Куди заведе Росію Путін
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:55 0:00

А Балаш Ярабік з російського центру Карнегі відзначає - з огляду на сумнівну участь Сходу у виборах та низьку явку на виборах взагалі, влада має якнайшвидше піти на децентралізацію.

"І для ЄС і для України, було би краще погодитися - найкращий шлях уперед лежить через визнання розмаїття та рух до децентралізації, а не присилування всіх до єдності, чи імітація єдності".

А журналіст "Громадського" Максим Еріставі звертає увагу на те, що на виборах, мало місце явище, яке добре знайоме українцям із доєвромайданівських часів Кучми-Ющенка-Януковича: до Ради і далі ходять "родинами".

"Син Порошенка матиме місце у новому парламенті. Очікується, що він за підтримки тата, стане переможцем на одномандантому округу", - пише Еріставі.

Як бути з усіма цими проблемами - визначаться зрештою самим українцям. На парламентських виборах вони очевидно дали владі новий аванс довіри, і, якщо вірити коментаторам, готові будуть забрати цей аванс назад, якщо влада не виправдає очікувань.

А поки можна потішитись, що Україна таки не Росія. Саме у цьому ключі сприймається допис російського політика Іллі Яшина.

"У Києві хунта, але опозиційний блок буде сидіти у парламенті. У Москві демократія, але лідери опозиції сидять під арештом", - твітував сьогодні член координаційної ради російської опозиції.

Дивіться також : У Вашингтоні радили закрити очі на Крим та працювати з Росією

У Вашингтоні радили закрити очі на Крим та працювати з Росією
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00

Відео - найголовніше

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
XS
SM
MD
LG