Спеціальні потреби

Світ піддається випробуванню через агресію Росії щодо України – генсек НАТО


Андерс Фоґ Расмуссен
Андерс Фоґ Расмуссен

Вплив кризи в Україні на колективну безпеку країн Північноатлантичного альянсу стало головною темою обговорення на зустрічі генерального секретаря НАТО Андерса Фоґ Расмуссена з прем'єр-міністром Великобританії Дейвидом Камероном і верховним головнокомандувачем Об'єднаними збройними силами НАТО в Європі Філіпом Брідлавом.

Зустріч вібулася в понеділок в рамках візиту прем'єр-міністра Великобританії в штаб-квартиру стратегічного штабу ОЗС НАТО поблизу бельгійського міста Монс. Саміт НАТО у британському Уельсі запланований на початок вересня цього року.

За підсумками зустрічі з заявою виступив Андерс Фоґ Расмуссен. «Ми знаходимося на переломному етапі історії: у той час, як ми згадуємо руйнівні битви Першої світової війни, мир і безпека знову піддаються випробуванню. Тепер - агресія Росії щодо України і злочинне збиття «Боїнга» ясно дали зрозуміти, що конфлікт в одній частині Європи може мати трагічні наслідки по всьому світу», - сказав він.

Генсек НАТО також відзначив: «Ми прийняли негайні заходи щодо зміцнення нашої колективної оборони в повітрі, на морі, і на землі. (В Уельсі) ми приймемо план дій для підвищення своєї готовності. Ми проведемо ретельний аналіз своїх сил, де вони повинні бути розгорнуті, як швидко можуть бути розгорнуті, і в чому потребують зміцнення. Ми переглядаємо наші оборонні плани. Розробляємо новий розклад навчань. І розглядаємо шляхи зміцнення сил реагування НАТО».

Андерс Фоґ Расмуссен підкреслив, що країни Альянсу повинні бути готові до збільшення витрат на оборону: «Це амбітні плани, і нам потрібні ресурси, щоб їм відповідати. На саміті я розраховую на тверду прихильність союзників більше інвестувати в оборону, оскільки зараз наші економіки відновлюються».

Прем'єр-міністр Великобританії Дейвид Камерон, також прокоментував підсумки зустрічі, і повідомив, що НАТО буде посилювати і розширювати свої структури в Польщі, в тому числі - склади техніки, зброї та продовольства: «Північноатлантичний альянс повинен гарантувати безпеку східноєвропейських членів НАТО, і в цьому повинні брати участь усі його члени».

Російський МЗС незадоволений висловлюваннями генсека НАТО

Раніше в понеділок МЗС Росії відреагував на одне з недавніх інтерв'ю Андерса Фоґ Расмуссена з неприхованим роздратуванням: «В інтерв'ю виданню "Міді Лібр"А .Фоґ Расмуссен знову намагається покласти на Росію відповідальність за загострення кризи в Україні. Як заїжджена пластинка постійно лунають заяви про "російську агресію", "сфери впливу"», - йдеться в заяві російського зовнішньополітичного відомства.

МЗС дає свою інтерпретацію мотивів і цілей керівників Північноатлантичного альянсу, звинувачуючи їх у «відтворенні пропагандистських кліше часів «холодної війни» в цілях «підвищення військових витрат» і «підкріплення потреб Альянсу».

Олександр Гольц: Слово «агресія» з вуст генсека НАТО звучить серйозно

Військовий аналітик, редактор онлайн-видання «Щоденний журнал» Олександр Гольц в інтерв'ю «Голосу Америки» заявив, що «слово" агресія "тут же нагадує, принаймні, про 5-у статтю Вашингтонського договору, і в устах генсека НАТО це - найвищою мірою серйозне слово».

Олександр Гольц прогнозує, що «обриси рішень, які країни Альянсу можуть прийняти через місяць в Уельсі, більш-менш зрозумілі».

«Приблизно тиждень тому, виступаючи в Колорадо, голова Об'єднаного комітету начальників штабів збройних сил США генерал Мартін Демпсі, сказав, що навряд чи йтиметься про постійну дислокацію нових формувань США в Європі. Замість цього пропонується фактично створення сил швидкого розгортання в новій редакції, очевидно, серйозно більших, ніж існуючі сили швидкого реагування НАТО», - вважає експерт.

Коментуючи заклик Фоґ Расмуссена до збільшення витрат на оборону в країнах НАТО, Олександр Гольц сказав, що це рішення давно назріло: «Всі НАТОвські генсеки просили, навіть вимагали та благали уряди західноєвропейських країн збільшувати військові бюджети. Але, оскільки очевидної загрози не було, то і бюджети, звичайно ж, не збільшувалися, що б там не говорили про необхідність бути готовими. В результаті, створилася кепська ситуація: в США ці витрати - приблизно 4% ВВП, а країни Європи витрачають на оборону один відсоток, в кращому випадку - два. Тепер НАТО цілком щ

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG