Спеціальні потреби

ЄБРР інвестує 400 мільйонів доларів в модернізацію української ГТС


ЄБРР інвестує 400 мільйонів в українську ГТС
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00

ЄБРР інвестує 400 мільйонів в українську ГТС

Європейський Банк реконструкції та розвитку та Європейський інвестиційний банк інвестують 400 мільйонів доларів у реконструкцію української ГТС для постачання газу в Україну з Європи.

До кінця року Європейський банк реконструкції та розвитку та Європейський інвестиційний банк планують інвестувати 400 мільйонів доларів в реконструкцію газотранспортної системи на північному заході України, аби збільшити пропускну здатність труби та покращити можливість реверсного постачання газу. Цією інформацією з «Голосом Америки» поділився управляючий директор ЄБРР з енергії та природних копалин, який прибув до Вашингтона, аби отримати нагороду від імені ЄБРР за будівництво вітроелектростанції в Монголії від Міністерства фінансів США.

Голос Америки: Шановний пане Пуліті, вже понад місяця, як Україна не отримує газ з Росії. На скільки, за вашою оцінкою, вистачить газу в газових сховищах України, і як українцям пережити цю зиму?

Р.П.: Україні треба сподіватися на теплу зиму, такою, якою була остання зима. Споживання газу дуже залежить від погоди. Звичайно, за тривалих низьких температур Україна буде страждати.

На сьогодні підземні сховища України, які є найбільшими в Європі, наповнені на 46%. З можливих 41 мільярди кубометрів газу там знаходиться 15 мільярдів. Цього має вистачати до грудня.

Г.А.: Чи стане порятунком України реверс газу з Європи? Наскільки це можливо?

Р.П.: Це реальніше ніж вважає більшість людей. Україна може купувати газ в Польщі, Угорщини та в Словаччини, за різними оцінками, - від 10-15 мільярдів кубометрів газу до близько 30 мільярдів кубометрів. Для порівняння Україна імпортує близько 20 мільярдів кубометрів газу щорічно.

ЄБРР та Європейський інвестиційний банк інвестують 400 мільйонів доларів до кінця року, щоб покращити можливості ГТС України імпортувати газ із Заходу. Україна має розгалужену та доборе розвинену ГТС, яка була побудована в 70-х роках минулого століття і переважно використовується для транспортування газу зі сходу на захід. Але через брак техобслуговування багато труб заржавіли, вони не функціонують на повну потужність, багато компресорних станцій також потребують ремонту.

Г.А.: А як бути з «Газпромом», який може заблокувати і блокує постачання газу в Україну з Європи?

Р.П.: «Газпром» має контракти з багатьма країнами, які обмежують права цих країн щодо використання їхнього газу, наприклад, газ може використовуватися лише в середині країні і його не можна експортувати. Так, існує питання щодо контракту, яке зараз обговорює Україна, Росія та ЄС, і ми очікуємо позитивного вирішення.

Г.А.: Американські законодавці багато говорять про продаж американського зрідженого газу в Європу, аби зменшити залежність своїх союзників від Москви. Наскільки це може допомогти?

Р.П.: Це не дуже реалістично через питання ціни. Азійські країни, зокрема Японія, платять за газ набагато вищу ціну, ніж Європа. США не вигідно постачати газ в європейські країни. Для цього має змінитися ринок. У тої же час з’явилися чудові технології для транспортування зрідженого газу, так що ми можемо побачити це у майбутньому, але навряд чи в найближчі 3-4 роки.

Г.А.: Зараз на порядку денному в Україні стоїть енергозбереження. Що саме в цьому напрямку робить ЄБРР?

Р.П.: Україна одна з найбільш енергозатратних країн в світі. ЄБРР активно залучений в проекти щодо збереження енергії. Ми інвестували в реконструкцію гідроенергетичних високовольтних ліній електропередач, аби зменшити технічні і нетехнічні втрати системи, зробити їх ближчими до стандартів США та ЄС, у краще використання енергії на залізниці, в громадських будинках, на виробництві, а також – у придбання кращих лічильників для житлових будинків, щоб люди могли краще стежити за тим, як вони витрачають енергію.

Також банк інвестує у розвиток альтернативних джерела енергії, сонячну та вітрову енергетику, у розвиток правової та регулятивної бази, яка дозволить енергетичному сектору в Україні бути ефективним, але в тої же час прозорим.

Г.А.: Як ви оцінюєте потенціал власного видобутку газу в Україні?

Р.П.: Серед усіх європейських країн – від Атлантичного океану до Уралу - Україна може мати найбільші поклади сланцевого газу. І більшість з них саме на Сході України. Ми знаємо, що компанія «Шелл» підписала контракт з українським урядом щодо розвитку цих покладів десь рік тому і перші результати геофізичних аналізів дуже позитивні. Звичайно, треба чекати результатів буріння, що зараз не може відбуватися з політичних причин.

Г.А.: Якою має бути енергетична політика України за умов відсутності постачання газу з Росії?

Р.П.: За умови покращення енергозбереження, кращих зв’язків із Західною Європою, більш прозорих умов транспортування та зберігання газу, Україна має можливість залишатися країною – транзитером , що дуже важливо також і для Європи, але в тої же час зменшити свою залежність від російського газу, щонайменше мати вибір, в кого купувати газ.

Європа споживає близько 450 мільярдів кубометрів газу в рік. Третина цього – з Росії і половина з цієї третини надходить через Україну. Це говорить про важливість України.

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

Відео - найголовніше

Каякінг з протезом — досвід ветерана ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в WhatsApp

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в WhatsApp

XS
SM
MD
LG