Спеціальні потреби

Актуально

Путін, Україна, ПМЕФ

Президент РФ загадав про борги України і пообіцяв c повагою поставитися до вибору українського народу.

Як правило, виступи Володимира Путіна на пленарних засіданнях Петербурзького міжнародного економічного форуму починалися, приблизно, з півгодинним запізненням.

На цей же раз журналісти та учасники форуму, що не потрапили в «червону зону» для особливо важливих персон, були дуже здивовані тим, що телетрансляцію виступу російського президента почалася на півгодини раніше призначеного терміну. Втім, незабаром з'ясувалося, що Путін вирішив відповісти на запитання представників закордонного бізнесу, а промова на пленарному засіданні, названому «Зміцнення довіри в епоху перетворення», почалася з невеликою затримкою .

Під час зустрічі з лідерами глобального бізнесу, зокрема, була озвучена думка, що нафта і газ, що експортуються з Росії, дешевшати не будуть : «тому що запаси, яких дуже багато, до речі кажучи, але вони все-таки або важко видобуваються, або знаходяться в місцях без розвиненої інфраструктури». Далі було злегка завуальоване запрошення до співпраці , а саме: «можна з великою мірою впевненості інвестувати в цей рід діяльності».

Схожі заклики звучали і під час промови на пленарному засіданні: «думайте про свої вигоди роботи з Росією. Не піддавайтеся шантажу і ви досягнете успіху, а ми вам будемо допомагати», - звертався Путін до гостей ПМЕФ . Також було сказано, що російська влада планує істотно спростити процедуру відбору інвестиційних проектів під державні гарантії, а також мають намір скоротити термін ухвалення рішення по ним.

Присутній на цьому виступі президент національного дослідницького університету «Вища школа економіки" Санкт-Петербург "» Олександр Ходачек у своєму коментарі для Російської служби «Голосу Америки» сказав, що в промові Путіна «була дана досить чітка картина, і наведено аналіз умов інвестування в економіку Російської Федерації, як в регіони , так і в галузі». Крім того, на думку експерта, були дані «досить чіткі інструкції, як сьогодні повинні діяти інвестори, і що робити регіональному уряду для цього. І як на це реагує федеральний центр ».

Кілька разів протягом свого виступу у восьмому павільйоні «Ленекспо», де проходило пленарне засідання 19 -го ПМЕФ, Володимир Путін звертався до теми українських подій. Зокрема, він сказав, що Росія чекає зваженої реакції Європи на ситуацію з транзитом газу через Україну, додавши: «це відповідало б нашим спільним інтересам - інтересам Росії і України і європейських країн». Судячи з тону виступу Путіна, ставлення офіційної Москви до подій, пов'язаних з Євромайданом, не змінилося: «Державний переворот здійснили в Україні, а тепер Захід тягне її в НАТО. З нами на цю тему ніхто не розмовляє, кажуть, що вас це не стосується», - заявив російський президент.

Умови для відновлення діалогу з Києвом були позначені так: «три з половиною мільярди вони нам винні. Нехай повернуть гроші для створення нормальних умов ». Щоправда, згадавши про президентські вибори в Україні, Путін зазначив, що Росія з повагою поставиться до вибору народу, який, за його словами, проживає в «братній країні».

Олександр Ходачек допускає, що деяке пом'якшення риторики в розмовах про Україну пов'язано з небажанням російського уряду властей отримати чергову порцію економічних санкцій: «безумовно, якісь речі, пов'язані з поставками сюди комплектуючих виробів, питання освоєння природних ресурсів і поставок сировини за кордон - це все схвилювало» владу Російської Федерації .

Інший експерт, який поспілкувався з кореспондентом Російської служби «Голосу Америки» - член Ради із зовнішньої і оборонної політики РФ Сергій Ципляєв - вважає, що події останніх місяців в Україні «найглибшим чином потрясли всю будівлю міжнародного права. Замаячила друга глава "холодної війни", і ключова проблема, це, звичайно, криза взаємної довіри», - підкреслює Ципляєв .

Подолати цю кризу, на думку політолога, «буде вкрай непросто». При цьому Ципляєв переконаний, що в інтереси Росії ні в якому разі не входить ескалація напруженості в Україні, і вже тим більше - загроза її державності. Тому що це загрожує проблемами і на території самої Росії. Експерт продовжує: «і ось зараз належить попрацювати всім учасникам конфлікту, впливовим гравцям для того, щоб навести в Україні певний порядок , допомогти українцям встановити тверду законну владу, і не допустити подальшої дестабілізації».

В цілому ж, вважає Сергій Ципляєв, відновлення взаємної довіри і досягнення успіху в пошуку компромісів буде здійснено, лише коли зміняться всі учасники нинішніх подій.

У виступі Володимира Путіна ця тема була озвучена таким чином: «підвищення довіри можна домогтися тільки в рамках переговорів з урахуванням законних інтересів один одного. І Росія буде діяти саме таким чином, сподіваємося на конструктивну реакцію наших партнерів». Також Путін зауважив: «Будь-які зіткнення все одно закінчуються переговорами, і чим раніше вони почнуться, тим краще, і тому ми завжди підштовхували конфліктуючі сторони до налагодження прямих контактів».

Сергій Ципляєв називає подібні фрази «хорошими знаками», які, на його думку, свідчать про те, що «всі початкові сценарії, які розглядалися Росією, поступово були згорнуті». Такими сценаріями були наступні: «привезти Януковича до Києва на броні танка», а потім «створити на місці Східної України утворення під назвою "Новоросія "». Те, що обидва ці варіанти згорнуті, на думку експерта, означає, що «зовсім вже гарячого загострення не буде».

І це можна тільки вітати, «оскільки будь-яке просування Росії в цьому конфлікті - чи то створення буферної , квазі-незалежної держави, чи то пряме введення військ - це ситуація, якої країна та її економіка не витримає. Тому в інтересах Росії - не втручатися далі в конфлікт, що зараз і відбувається ».

На закінчення Сергій Ципляєв зауважив, що йому буде дуже цікаво спостерігати «як тепер багато наших політиків, стиснувши зуби, будуть знову вчитися вимовляти таку конструкцію, як "братський український народ". Відновлювати відносини з Україною - нашим історичним союзником - буде важко, і тут, я думаю, буде потрібна зміна декількох поколінь для вирішення нинішньої глибокої конфлікту».

Всі новини дня

Чи зависло у повітрі питання 24 мільярди доларів, які Білий Дім запросив у Конгресу для України? Відео

Американський уряд почав повідомляти федеральних працівників, що загроза шатдауну, або часткової зупинки уряду, може бути невідворотною. "Повідомлення визнає зростаючий ризик того, що мільйони співробітників і військовослужбовців у США можуть тимчасово перестати отримувати зарплатню вже через кілька днів" - повідомляє Washington Post. Попри те, що дедлайн на схвалення фінансування бюджету спливає вже цієї суботи, розбіжності між демократами і республіканцями, Сенатом і Палатою Представників, так виглядає, лише поглиблюються.

Підтримка України стала однією із тем на других дебатах республіканців – підсумки заяв. Відео

Підтримка України стала однією із тем запальних дискусій на других дебатах республіканців, які змагаються за номінацію від своєї партії на президентських виборах 2024-ого року. У дебатах у Каліфорнії брали участь сім політиків, але знову без лідера партійних парегонів, колишнього президента США Дональда Трампа.

Понад 70 тисяч людей стали біженцями: Агентство США USAID направляє групу з гуманітарною місією на Південний Кавказ. Відео

Агентство США з міжнародного розвитку USAID направляє групу з гуманітарною місією на Південний Кавказ. Про це заявила керівниця агенства Саманта Пауер. За її словами військова операція у Нагірному Карабасі минулого тижня погіршила і без того складну гуманітарну ситуацію в регіоні. Збройні сили Азербайджану захопили контроль над територією, яка яка десятки років була під управлінням місцевих вірмен. За повідомленнями медіа, президент невизнаної країни Самвел Шахраманян оголосив, що Нагірно-Карабаська Республіка припинила своє існування. Внаслідок цього вже понад 70 тисяч людей стали біженцями. Місцеві вірмени бояться репресій з боку азербайджанців.

У Конгресі США зберігається двопартійна підтримка Україні - Блінкен

Державний секретар США Ентоні Блінкен: «Українці борються за свою власну землю, свою власну свободу, своє власне майбутнє, а росіяни – ні. І я думаю, що, зрештою, саме це змінить баланс».

У Конгресі США зберігається рішуча підтримка України серед більшості законодавців з обох партій. Про це під час дискусії в рамках 15-го фестивалю, організованого виданням The Atlantic, заявив державний секретар Ентоні Блінкен. Він також наголосив на тому, що така підтримка України зберігається і серед американської громадськості.

«Якщо ви подивитеся на опитування - що не є тим, що рухає подіями, а проте - деякі з опитувань, які я нещодавно бачив, свідчать про те, що є сильна і стійка підтримка нашої допомоги Україні. Щодо Конгресу, так, є деякі гучні голоси, які дотримуються іншої тактики, але якщо ви подивитеся на більшість в обох партіях, то підтримка є, і вона зберігається», – сказав Блінкен.

Серед впливових законодавців, які висловлюють свою підтримку України, Блінкен зокрема згадав лідера республіканців в Сенаті Мітча Макконнелла та голову комітету із закордонних справ Палати представників Майка Макколла.

Коментуючи хід контрнаступу української армії, Блінкен визнав, що він відбувається важко, але зазначив, що українці вже досягли реальних успіхів.

«Українці повернули понад 50% територій, які Росія захопила з лютого 2022 року. Зараз вони ведуть контрнаступ на півдні та сході. Він проходить важко, і на це є вагома причина – у росіян було багато місяців, щоб розбудувати оборону, але українці досягають реальних успіхів», – наголосив Блінікен.

Він зауважив, що фундаментальна відмінність між військовими України і Росії полягає у їхніх цілях у війні.

«Українці борються за свою власну землю, свою власну свободу, своє власне майбутнє, а росіяни – ні. І я думаю, що, зрештою, саме це змінить баланс», – сказав Блінкен.

Він додав, що саме українці визначатимуть, як закінчиться війна і ці рішення українці будуть ухвалювати на основі демократичних принципів.

Щодо можливості дипломатичного вирішення війни, Блінкен зауважив, що США керувались і керуватимуться принципом – нічого про Україну без України. Він додав, що всі, і у першу чергу українці, хочуть справедливого та тривалого миру, який має відображати «базові принципи, які лежать в основі статуту ООН»: територіальна цілісність, суверенітет, незалежність України.

«Тривалий мир у тому сенсі, що треба бути впевненими: якщо буде досягнуто миру, то не залишиться умов, які б дозволили цій агресії повторитися через рік, через два роки, через п’ять років», – наголосив Блінкен

Як раніше повідомляв Голос Америки, виступаючи на засіданні Ради безпеки ООН 20 вересня, державний секретар Блінкен заявив, що Сполучені Штати не стоятимуть осторонь, коли Росія або інші країни-агресори порушують основоположні правила організації.

Дебати серед республіканських претендентів на посаду президента США вказали на розкол щодо подальшої підтримки України

Республіканські претенденти спілкуються після других дебатів у Президентській бібліотеці Рональда Рейгана в Сімі-Веллі, Каліфорнія, США, 27 вересня 2023 р. (Фото: REUTERS/Mike Blake)

У той час як більшість претендентів на республіканську номінацію на пост президента США підтримує надання подальшої допомоги Україні для протистояння російській агресії, кілька з них продовжують виступати за зменшення американської підтримки й зміну американського підходу до війни в Україні.

Позиції кандидатів під час дебатів здебільшого відображали їхні погляди, заявлені раніше.

Рамасвамі: потрібен “розважливий мирний план”. Фото REUTERS / Mike Blake
Рамасвамі: потрібен “розважливий мирний план”. Фото REUTERS / Mike Blake

Найбільш активним противником допомоги Україні з боку США у її теперішньому вигляді залишився підприємець Вівек Рамасвамі, який заявив, що реальним ворогом Америки є Китай, додавши, що підтримуючи Україну “ми ще далі заганяємо Росію в обійми Китаю”, в той час, як наразі потрібен “розважливий мирний план”.

Губернатор Флориди Рон Десантіс дещо відійшов від свого попереднього твердження про те, що війна в Україні є “територіальною суперечкою”, за яке його піддали жорсткій критиці, зокрема і претендентка Ніккі Гейлі.

Десантіс виступає проти необмеженої допомоги Україні. Фото REUTERS
Десантіс виступає проти необмеженої допомоги Україні. Фото REUTERS

На дебатах він заявив, що в інтересах США завершити війну, і що Десантіс це зробить на посаді президента. Водночас він виступив проти необмеженої допомоги Україні або направлення американської армії в країну, а також заявив, що “ми змусимо європейців робити те, що вони повинні [зробити]”

Сенатор Тім Скотт своєю чергою наголосив, що ресурси, які США надсилають Україні, «на 90% є гарантованими як кредит”. Він також зауважив, що “наш національний життєвий інтерес полягає в поступовому занепаді російської армії».

Тім Скотт: допомога Україні веде до деградації російської армії. Фото REUTERS / Mike Blake
Тім Скотт: допомога Україні веде до деградації російської армії. Фото REUTERS / Mike Blake

«Деградуючи російську армію, ми фактично зберігаємо нашу батьківщину в безпеці... Напад на територію НАТО втягнув би нас і наші війська [у війну]. Деградуючи російську армію, ми зменшуємо, якщо не усуваємо [вірогідність] нападу на територію НАТО», – каже Скотт.

Колишня губернаторка Південної Кароліни Ніккі Гейлі продовжувала наполягати на підтримці України, вказуючи, що “Перемога Росії – це перемога Китаю”. Гейлі раніше називала Пекін головним геополітичним суперником США.

Ніккі Гейлі: “Перемога Росії – це перемога Китаю”. Фото AFP
Ніккі Гейлі: “Перемога Росії – це перемога Китаю”. Фото AFP

На таку думку пристав також і колишній віцепрезидент США Майк Пенс, за словами якого віддати Путіну Україну стало б “зеленим світлом” для вторгнення Китаю на Тайвань. “Мир приходить через силу”, - додав Пенс.

Майк Пенс: "Мир приходить через силу". Фото Robyn BECK / AFP
Майк Пенс: "Мир приходить через силу". Фото Robyn BECK / AFP

Своєю чергою, колишній губернатор Нью-Джерсі Кріс Крісті заявив, що питання України й допомоги США пов’язане з питанням зближення Росії, Китаю та Ірану. “За війну Росії в Україні платять китайці. Іранці постачають більш досконалу зброю, як і північнокорейці, зараз також, за заохочення китайців”, - додав Крісті.

Кріс Крісті: "Нам потрібно прямо зараз сказати, що китайсько-російський альянс – це те, проти чого ми повинні боротися". Фото Robyn BECK / AFP
Кріс Крісті: "Нам потрібно прямо зараз сказати, що китайсько-російський альянс – це те, проти чого ми повинні боротися". Фото Robyn BECK / AFP

Він також виступив проти логіки Рамасвамі щодо необхідності домовлятися з Росією для недопущення її зближення з Китаєм. “Нам потрібно прямо зараз сказати, що китайсько-російський альянс – це те, проти чого ми повинні боротися, і ми не вирішимо цього, відвідуючи та пригортаючись до Володимира Путіна”, - зауважив Крісті. На його думку, наступною ціллю Росії у разі підкорення України стане Польща.

Берґум загалом підтримує продовження допомоги Україні. Фото Robyn BECK / AFP
Берґум загалом підтримує продовження допомоги Україні. Фото Robyn BECK / AFP

Наостанок, Даґ Берґум, губернатор Північної Дакоти, не виголосив конкретних тез щодо України під час дебатів, однак, раніше висловився за підтримку України у захисті від російської агресії та наголошував на необхідності закінчити війну якомога скоріше.

Більше

XS
SM
MD
LG