Спеціальні потреби

Шпигунський скандал у Москві спрямований проти посла США?


Прага – Федеральна служба безпеки Росії оголосила у вівторок про коротке затримання у ніч із понеділка на вівторок у Москві працівника американського посольства в столиці Росії, нібито під час його спроб завербувати офіцера російської розвідки. Це оголошення співпало з початком форуму на Twitter американського посла в Москві Майкла Макфола. Чи є такий збіг випадковим? Чи не намагається Москва таким чином зірвати спроби Макфола відкрито спілкуватися з російською громадськістю?

Представники ФСБ Росії заявили у вівторок, що застали третього секретаря політичного відділу посольства США у Росії Райяна Фоґла на місці ймовірного злочину, оскільки він намагався завербувати для робота на ЦРУ США офіцера російської розвідки, що є, на думку ФСБ, свідченням повернення до часів Холодної війни та загрозою перешкодити зусиллям покращення відносин Росії і США.

Цей інцидент стався через кілька днів після візиту держсекретаря США Джона Керрі до Москви у справі співпраці з проблем примирення в Сирії. Минулого тижня у Москві також побував керівник Федерального бюро розслідування США Роберт Мюллер, коли йшлося про намагання покращити стосунки США і Росії через посилення співпраці у боротьбі з тероризмом після вибухів під час Бостонського марафону 15 квітня, до яких були задіяні вихідці з Росії.

Експерти вважають, що стосунки між двома країнами стали більш прохолодними після того, як колишній шпигун КДБ Володимир Путін повернувся, як президент Росії, до Кремля.
«У ніч із 13 на 14 травня працівник ЦРУ Райян Крістфер Фоґл був затриманий органами контррозвідки ФСБ при спробі найняти на роботу одного з офіцерів російської розвідки», – заявив у вівторок речник ФСБ. У вівторок же Фоґла передали працівникам посольства США в Москві.

Посол США в Москві Майкл Макфол і раніше викликав значне невдоволення у Кремлі через його громадську активність

Неназваний речник ФСБ у відео на веб-сайті установи про цей інцидент сказав: «Спочатку ми не могли навіть повірити, що це можливо, тому, що ви знаєте дуже добре, що недавно ФСБ активно допомагало у розслідуванні вибухів під час Бостонського марафону й у інших справах загроз безпеці США».

Міжнародний російський телеканал Russia Today розмістив на своєму веб-сайті відео і фотографії зі сценами затримки Райяна Фоґла агентами ФСБ, а також нібито й речові докази його ймовірної розвідувальної акції минулої ночі в Москві – гроші, письмові інструкції для об’єкта вербування, засоби маскування.

Посла США Макфола вже викликали до МЗС Росії

Посол США в Москві Майкл Макфол і раніше викликав значне невдоволення у Кремлі через його громадську активність, намагань спілкуватися з широкими колами громадянського суспільства Росії. Оголошення ФСБ про затримання дипломата США співпало з початком (о 2-й годині 51-й хвилині за Москвою) конференції посла США у Twitter, коли його запитали про підтвердження чи спростування цього факту з працівником посольства США. Макфол відповів коротко: «ні». Після цього він залишався у Twitter ще упродовж години. Перед запланованим початком конференції Макфола у Twitter (2:30) виникла 15-хвилинна затримка, що, ймовірно, пов’язано із повідомленням ФСБ про затримання американського дипломата.

Міністерство закордонних справ Росії викликало посла США на середу для розмови у зв’язку із затриманням ФСБ Райяна Фоґла.

Чи є простим збігом оголошення ФСБ та початок конференції Майкла Макфола у Twitter? Ймовірно, цей інцидент буде розглядатися як спроба Кремля підірвати довіру до американського дипломата, якого характеризують як явного супротивника режиму Володимира Путіна. Макфол приїхав до Москви у 2011 році, як відомий експерт з питань Росії і колишній радник президента Барака Обами. Він намагався реалізувати програму «перезавантаження» у стосунках США та Росії. Протягом всього часу перебування у Москві Макфола постійно атакують російські офіційні особи та державні ЗМІ.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG