Спеціальні потреби

Смерть офшору : після "відходу" росіян нерухомість на Кіпрі подешевшає вдвічі


Росіяни намагались "приватно" виводити гроші з Кіпру
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00

Росіяни намагались "приватно" виводити гроші з Кіпру

Будівельні компанії на Кіпрі останніми роками спокушали росіян інвестувати гроші саме у цю острівну країну. І за менш ніж десятиліття туди переїхало жити близько 40 тисяч росіян, що становить на сьогодні 5 відсотків усього населення Кіпру. Але спокуса полягала не лише в тому, щоби втекти від холодних московських зим на теплий сонячний острів. Кіпр пропонував низькі податки, будучи разом з тим країною Єврозони.

У той час, як скляні хмарочоси нового фінансового району Москви залишаються напівпорожніми, росіяни перевели у кіпрські банки понад 32 мільярди доларів. Маленький Кіпр став найбільшою іноземною країною-інвестором в Росію, причому економіка останньої перевищує кіпрську в сімдесят п’ять разів.

Професор Нью-Йоркського університету Марк Ґалеотті відслідковує пересування російських грошей. Він розповідає:

«Це було місце для відмивання грошей, брудних грошей, де можна було також сховати прибутки і не платити податок у Росії. Це приваблювало багатьох російських олігархів».

Для надзвичайно багатих росіян Кіпр був важливим ще і для мінімізації їхніх податків. Карикатура в газеті «Геральд трибьюн» зображує Кіпр як місце для відмивання і легалізації брудних грошей росіянами. Втім, говорить Марк Ґалеотті, у кіпрських банках зберігаються гроші не лише російських багатіїв, а і представників середнього класу:
У Кіпр майже щогодини почали літати літаки, переповнені російськими бізнесменами, які намагаються вирішити проблему на російський манер – через свої зв’язки, вірячи, що до них буде особливий підхід, і вони заберуть свої гроші.

«Панувала думка, що Кіпр гарантує вам безпеку так само, як сонячну засмагу».

Але все це закінчилося тиждень тому, коли на Кіпрі почалася банківська криза і влада прийняла рішення відібрати у людей, які мають на рахунках більше 130 тисяч доларів 40 відсотків їхніх заощаджень. Це схвилювало росіян, які вийшли на протести. Максим Мокеєв, виконавчий директор московської компанії з нерухомості «Еванс», каже, що росіяни сприймають крок Кіпру як ворожий акт:

«Люди сприйняли це особисто. Це було питання довіри, яка тепер повністю зруйнована. Адже вони конфіскували 40 відсотків депозитів».

Він каже, що, на думку, росіян, контроль над обігом грошей на Кіпрі може тривати роками, тож олігархи зараз намагаються у будь-що забрати звідти свої гроші.

У Кіпр майже щогодини почали літати літаки, переповнені російськими бізнесменами, які намагаються вирішити проблему на російський манер – через свої зв’язки, вірячи, що до них буде особливий підхід, і вони заберуть свої гроші.

Мокеєв говорить, що вартість курортних будиночків на Кіпрі може здешевіти вдвічі, адже росіяни тепер їх не купуватимуть:

«Кіпр повністю втратив довіру інвесторів чи взагалі будь-кого, хто шукає місце, де б зберігати свої гроші».

Тепер Кіпр може бути хіба що місцем для спокійного відпочинку, але аж ніяк місцем для спокійного зберігання власних грошей.
XS
SM
MD
LG