Спеціальні потреби

Інтернет у 2013-му: не інформатор, а помічник


2013 рік для українського інтернету може бути позначений спробою держави посилити свій контроль за мережею.

2013 рік для українського інтернету може бути позначений спробою держави посилити свій контроль за мережею. Таку думку висловлюють в Українській інтернет-асоціації. Там констатують: більшає користувачів, зокрема тих, хто через мережу продає свої послуги. Тож щонайменше з цієї причини держава пильніше стежитиме за розвитком Всесвітнього павутиння. Говорячи ж про світові тенденції, експерти вказують на те, що інтернет дедалі більше інтегрується в життя і опановуватиме віднині роль помічника, а не лише інформатора.

Восени правозахисники з Freedom House презентували звіт під назвою «Свобода мережі», в якому зокрема порушили питання українського інтернету. Україну визнали вільною державою – на рівні з Грузією, Великобританією та США, однак також виокремили низку особливостей.

Так, в Україні чимдалі популярнішими стають проплачені коментатори, які активно «тролять» на мовні та політичні теми. Кібератаки на незалежні сайти, пише Freedom House, в Україні не дуже поширені – так само, як і блокування сайтів, які з тих чи інших причин не подобаються владі. Водночас, за підсумками доповіді, тривожними були деякі законодавчі ініціативи, як-то спроба ухвалити закон про захист суспільної моралі, яким зокрема пропонувалося блокувати той інтернет-контент, що цій самій моралі нібито суперечитиме.

2013 рік, вважають в Інтернет-асоціації України, може позначитися спробою держави посилити контроль за провайдерами, а також за тими, хто використовує інтернет для надання послуг.
У громадських організацій цього року буде багато роботи
Тетяна Попова

«У громадських організацій, а також тих об’єднань, діяльність яких стосується інтернету, цього року буде багато роботи. Буде чимало спроб із боку держави регулювати контент в інтернеті», – вважає заступник голови правління Інтернет-асоціації Тетяна Попова.

Говорячи про 2012-й, вона виокремлює низку тенденцій, якими, на її думку, жив український інтернет. Зокрема, рік відзначився зростанням кількості інтернет-користувачів – за словами експерта, нині доступ до мережі має майже половина населення. Водночас, непростими були зусилля інтернет-провайдерів у різних регіонах України розширити мережу охоплення: мовляв, непоодинокими були випадки блокування органами місцевої влади доступу до об’єктів комунальної власності.

Питання приватності – в центрі уваги

Журнал Economist у своєму прогнозі на 2013 рік пише про те, що неабияк гостро у новому році у світі постане питання приватності в інтернеті. Так, на думку аналітиків видання, популярності набуватимуть пошуковики, які обіцяють не зберігати історії активності своїх користувачів, а також не відстежувати їхнє пересування інтернетом. Окрім того, прогнозує Economist, 2013 року інтернет стане переважно мобільним засобом зв’язку. А це, зокрема, означає втрати на ринку для виробників персональних комп’ютерів.

Свої прогнози щодо 2013 року Радіо Свобода озвучив і один із засновників українського інтернету Юрій Янківський. На його думку, світова мережа нового року розпочне перехід зі статусу інформатора до статусу персоналізованого порадника.

«Хотілося б побачити такий інтернет, який мені допоможе. Не лише дасть інформацію, але й скаже, що мені потрібно, як мені організувати цікаву подорож, як звести будинок, купити машину. Конкретні поради конкретно для мене», – каже він.

Юрій Янківський прогнозує, що у новому році вчені активно працюватимуть над створенням розумних систем, керованих через інтернет, покликаних зробити комфортнішим щоденне життя людини. Це стосується й організації побуту, і, наприклад, керування автомобілем.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

Мистецтво про непереможну силу жінки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:27 0:00
XS
SM
MD
LG