Спеціальні потреби

Чи є в Україні електронний уряд?


Інтернет уже не є новиною для органів виконавчої влади в Україні. Кожний інститут має власний сайт та періодично оновлює інформацію про себе. Але наскільки сайти органів виконавчої влади є інформативними та корисними для громадян в реальності – намагалися дізнатися в Інституті розвитку регіональної преси.

Для відповіді на таке питання в Україні вже вдруге складається рейтинг відкритості сайтів центральних органів виконавчої влади. 56 офіційних сайтів українського уряду розглядають за 224-ма параметрами та оцінюють їх повноту наповнення, актуальність та навігаційну доступність.

Так, у 2012 році лідерами доступності стали веб-сторінки Державної прикордонної служби, Служби лікарських препаратів та Міністерства економічного розвитку. Всі ці установи попередньо консультувалися із Інститутом розвитку регіональної преси, зазначає керівник проекту, медіа-юрист Людмила Панкратова.

«У порівнянні з минулим роком, відкритість веб-сайтів підвищилася на 7,85% (до 48,45%). Деякі сайти органів виконавчої влади повністю змінили свої веб-сайти, при цьому покращилася навігаційна доступність, збільшилася повнота інформації», – підсумовує Людмила Панкратова.

Найнижчий рівень відкритості показав сайт Державного агентства України з управління державними корпоративними правами та майном, йдеться у результатах моніторингу. Загалом, рівень відкритості підвищили 36 сайтів, проте лише у 17 з них він зріс на більш ніж 8%.

Серед проблем, на які вказують дослідники, залишається низьке інформування про використання бюджетних коштів та державного майна, а також відсутність зручності користування веб-сайтами органів влади.
Інформація має бути розміщена таким чином, щоб громадянин, не виходячи з дому, міг заповнити всі необхідні форми, роздрукувати квитанцію про сплату державного мита і відправити документи поштою, знаючи, що він виконав всі вимоги закону щодо отримання дозволів чи ліцензій. Поки що сайти далекі від цього.
Людмила Панкратова.

Користь від доступності сайтів виконавчої влади мають не тільки громадяни чи журналісти, але й самі чиновники, яким меншає роботи. Чим більше інформації є в Інтернеті, тим менше турбуватимуть представників влади по інших каналах зв’язку, кажуть в Інституті розвитку регіональної преси.

За словами керівника моніторингу Людмили Панкратової, загалом треба, щоб громадянин міг все необхідне зробити через Інтернет, за допомогою офіційних урядових сайтів. Але сайтам української виконавчої влади ще до того далеко.

«Інформація має бути розміщена таким чином, щоб громадянин, не виходячи з дому, міг заповнити всі необхідні форми, роздрукувати квитанцію про сплату державного мита і відправити документи поштою, знаючи, що він виконав всі вимоги закону щодо отримання дозволів чи ліцензій. Поки що сайти далекі від цього», – говорить Людмила Панкратова.

Такий моніторинг відбувся за сприяння Національного фонду підтримки демократії США. Порівняно із минулим роком, більшість сайтів таки зазнали реформ, повністю змінилися сайти Урядового порталу, Міністерства освіти і науки України, тощо. Дослідники очікують, що найближчими роками будуть ще більші зрушення.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG